Darbeciler askeri helikopterle Yunanistan'a kaçtı

Yunanistan'ın kuzeyindeki bir bölgeye inen Türk helikopterinde bulunan 8 kişi gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefonda görüştü. Çipras, Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin iadesi için gerekenin yapılacağını belirtti.

16.07.2016 - 13:07 | Son Güncelleme : 17.07.2016 - 10:08

Darbeciler askeri helikopterle Yunanistan'a kaçtı

Türkiye'deki darbe girişimi süresinde mecburi iniş izni isteyen helikopter, Yunan jetlerinin refakatinde Dedeağaç Havaalanı'na indi.

Yunanistan makamlarına teslim olan ve sığınma hakkı talep eden 7'si üniformalı 1'i sivil personel 'ülkeye kaçak girmek' ve 'iki ülke arasındaki dostluğu tehlikeye sokmak' suçundan savcı karşısına çıkarıldı.

Helikopterden inen askerlerin uçuş tulumlarının üzerindeki rütbelerini çıkartarak teslim oldukları açıklandı.

ERDOĞAN ÇİPRAS İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefonda görüştü. Çipras, Türkiye'de seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarını ifade ederek, Yunanistan'a kaçan 8 darbecinin iadesi için gerekenin yapılacağını belirtti. 

Demokrasilerde darbelere yer olamayacağına dikkati çeken Çipras, seçilmiş hükümete ve Türk halkının iradesine saygı duyduklarını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Telefonda konuştuğum Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias, Yunanistan'a kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceği söyledi" Yunan yetkililerden yapılan ilk açıklamada "İşbirliğine hazırız, gereken yapılacak" ifadesine yer verdildi. 

TSK PERSONELİ HELİKOPTERİ TESLİM ALDI

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası Yunanistan'a kaçan askerlerin kullandığı
helikopter, TSK personeli tarafından teslim alındı.

TSK personeli, helikopter ile Dedeağaç Havalimanı'ndan Türkiye'ye hareket etti.

İLK GÖRÜNTÜLER

ÇAVUŞOĞLU: EN ÜST RÜTBELİ ALBAY

Meclis çatısı altında tüm partilerin darbeye karşı birleştiğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Darbelerin artık Türkiye siyasi tarihinden tamamen silinmesi gerekiyor ve bunun için gerekli adımları atmamız gerekiyor." diye konuştu. 

Ordu içindeki paralel yapının bir an önce temizlenmesi gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, "İnşallah bunu da başaracağız. Dimdik ayaktayız." şeklinde konuştu.

"Hainlerden 8'i helikopterle Yunanistan'a kaçtı ve sığınma talebinde bulundular." diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu kişilerin bir an evvel iade edilmesini istediğini kaydetti. 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Niko Koçias'ın darbe girişimine karşı desteğini iletmek için kendisini aradığını anımsatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: 

"Biraz önce kendisiyle görüştük. Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla bunların bir an evvel iadesini istedik. Kendisi, bu kişilerin sığınma talebinde bulunduğunu söyledi. Fakat bunlara siyasi sığınma verilemeyeceğini ama bu işlemin de yapılması gerektiğini söyledi. En kısa sürede iade işlemlerini hızlandıracaklar. Yasal işlem tamamladıktan sonra iade edeceklerini biraz önce bana söyledi. İnşallah o hainleri Türkiye'ye getireceğiz ve yargıya teslim edeceğiz." 

Çavuşoğlu, kaçanların isimlerinin belli olup olmadığı sorusuna, "Büyükelçimiz isim listesini alıyor. En üst rütbenin albay olduğunu söylediler. Sığınmacı başvuruları yapılmış. Bu işlemler yapıldıktan sonra isim listesini almış olacağız." yanıtını verdi. 

Çavuşoğlu, iade işleminin ne zaman sonuçlanacağına ilişkin şu an bir şey söylemenin doğru olmayacağını, Koçias'ın iade işlemlerini hızlandıracaklarını söylediğini aktardı.

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias, helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 askeri personele ilişkin, "Gözaltına alınanların ülkelerinde anayasal düzeni çiğnediklerine ve demokrasiye müdahale ettiklerine dair suçlamalar ciddi bir şekilde ele alınacaktır" açıklamasında bulundu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Koçias, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile konuya ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Koçias, FETÖ darbe girişimini Yunan hükümetinin kınadığını yineledi.

Kocias, konunun hükümet tarafından uluslararası hukuka bağlı kalınarak inceleneceğine dikkati çekerek, "Ancak, Gözaltına alınanların ülkelerinde anayasal düzeni çiğnediklerine ve demokrasiye müdahale ettiklerine dair suçlamalar ciddi bir şekilde ele alınacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

YUNANİSTAN GENELKURMAY BAŞKANLIĞI

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "16 Temmuz Saat 11.51'de Dedeağaç Havalimanı'na iniş yapan Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye'ye geri iade edilmesi planlanmaktadır." ifadesine yer verildi.

Açıklamada helikopterde bulunan kişilerin siyasi sığınma taleplerinin de ilgili makamlarca değerlendirileceği kaydedildi.

Dedeağaç Polis Merkezinden edinilen bilgiye göre, helikopterde bulunan biri sivil toplam 8 kişi Yunanistan'a siyasi sığınma talebinde bulundu ve emniyet güçlerince gözaltına alındı.

Sayfa Yükleniyor...