15 Temmuz darbe girişiminin ikinci kilit ismi belli oldu

15 Temmuz darbe girişimini Adil Öksüz ile birlikte yönettiği ifade edilen kişinin Kemal Batmaz olduğu öğrenildi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 02.11.2016 - 16:07 | Son Güncelleme : 02.11.2016 - 17:59

15 Temmuz darbe girişiminin ikinci kilit ismi belli oldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç'in yürüttüğü 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeliyle ilgili soruşturmada önemli bilgi ve delillere ulaşıldı.

Devlet büyüklerinin kullandığı kriptolu telefonların da aralarında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik 28 kişi hakkında açılan davanın sanıklarından olan Harun Biniş'in, darbe girişiminin yönetildiği Akıncı Üssü'nde görüntüleri ortaya çıktı.

Darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz'ün, Kaynak Kağıt AŞ'nin eski Genel Müdürü Kemal Batmaz ile birlikte hareket ettiği tespit edildi. 

15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü'nde bulunan Adil Öksüz ve Kemal Batmaz'ın görüntüleri de kameralara yansıdı.

Görüntülerde Kemal Batmaz'ın bir odanın kapısında beklediği görülüyor. Bu sırada bir binbaşının içeri girerken Batmaz'a asker selamı verdiği de dikkat çekiyor.

Kemal Batmaz'ın, 11 Temmuz'da Adil Öksüz ile birlikte ABD'ye gittiğini, iki gün sonra da yine birlikte döndükleri belirlendi.

Kemal Batmaz (Solda) ve Harun Biniş (Sağda) darbe gecesi üssün koridolarlarında görüntülenmişti.
Kemal Batmaz (Solda) ve Harun Biniş (Sağda) darbe gecesi üssün koridolarlarında görüntülenmişti.

Adil Öksüz ve Kemal Batmaz'ın Atatürk Havalimanı'ndaki görüntüleri ortaya çıktı. 

Öksüz ve Batmaz'ın havalimanına ayrı ayrı geldikleri ve ayrı ayrı taksilere bindikleri belirlendi.

ADİL ÖKSÜZ VE KEMAL BATMAZ'IN ABD'DEN DÖNÜŞ GÖRÜNTÜLERİ

Darbe girişimiyle ilgili hazırlık toplantılarının yapıldığı evleri kiralayan ve Adil Öksüz ile birlikte Mart ve Haziran ayında ABD'ye giden 12 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarttı. Şüphelilerden 6'sı gözaltına alındı.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Kemal Batmaz, tutuklanarak Sincan Cezaevi'ne gönderildi.

HARUN BİNİŞ'İN AKINCI ÜSSÜNDEKİ GÖRÜNTÜLERİ

Harun Biniş'in, 15 Temmuz gecesi FETÖ üyeleri arasında iletişim ağını sağladığı, Genelkurmay Başkanı Akar'ın kabul etmesi durumunda da Gülen ile iletişimini sağlayacak kişi olduğu belirlendi.

Açıktan atamayla TİB'de işe başlayan Biniş'in, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski istihbaratçı Basri Aktepe ile yakın ilişkisi olduğu belirtildi.
Aktepe'nin Teknik Daire Başkanlığı döneminde uzman olan Biniş, 17-25 Aralık sonrasında dinlemelerin merkezi olan birimde çalıştı.

İnternet alt yapı dinleme sistemleriyle ilgili bir proje ile görüşmelere ilişkin canlı takip amacıyla kullanılan kritik bir projede de görev aldığı öğrenilen Biniş, kurumdan kendisi istifa edip ayrıldı ve bir teknokentteki şirkette çalışmaya devam etti.

TİB'de çalıştığı dönemki çalışma arkadaşları, Biniş'in "insanlara tepeden bakan, ketum, üst düzey olduğu izlenimi veren" birisi olduğunu değerlendirdi.

Darbe girişiminin yaşandığı gece, 143. Filoda bulunan Biniş, savcılık ifadesinde, darbe olacağına inanmadığı için Ankara'da olan olayları ciddiye almadığını ve o gece yatıp uyuduğunu söyledi.

"Darbeye teşebbüs eyleminin en karışık yerlerinden biri olan Kazan'a neden gittiği" sorulan Biniş, "Darbeye teşebbüs eyleminde en karışık yerlerden biri olduğunu daha sonradan öğrendiğim Kazan'a gittim, çünkü arkadaşımla önceden sözleşmiştik. Bu nedenle ben, eşim bana olayları anlatmasına rağmen dikkate almadan arsa bakmaya gittim" karşılığını verdi.

Biniş, devlet büyüklerinin kullandığı kriptolu telefonların da aralarında bulunduğu telefonların usulsüz dinlendiği iddialarına yönelik 28 kişi hakkında açılan davanın da sanıkları arasında yer alıyor.

FETÖ'nün ve darbe girişiminin "sır kutusu" olarak nitelendirilen Adil Öksüz için İçişleri Bakanlığı 4 milyon 680 bin lira ödül koydu. Öksüz, 107 gündür aranıyor.

KEMAL BATMAZ KİMDİR?

FETÖ'nün15 Temmuz gecesi Akıncı Üssü'nde olduğu gerekçesiyle tutuklanan Kaynak Kağıt AŞ'nin eski Genel Müdürü Kemal Batmaz'ın, 1 Ağustos 1992'de FETÖ'ye ait bir kurumda çalışmaya başladığı, sigorta kaydının ise 1 Nisan 1996'da Nil İç ve Dış Ticaret AŞ'de gözüktüğü tespit edildi.

Personel dosyasındaki kayıtlara göre, 22 Ağustos 2001-30 Haziran 2005 tarihlerinde Kaynak Dış Ticaret AŞ'de ve 1 Temmuz 2005-20 Temmuz 2015 tarihlerinde Kaynak Kağıt AŞ'de genel müdür olarak çalışan Batmaz'ın 20 Temmuz 2015'te işten çıkarıldığı öğrenildi.

Batmaz'ın, Kaynak Medya'ya da vekaleten genel müdür pozisyonunda baktığı belirtildi.

Ayrıca Batmaz'ın, Gürmed Tıbbi ve Teknolojik Sistemler Sanayi Ticaret AŞ ile Garnet Tıbbi ve Teknik Sistemler AŞ firmalarında ortak olarak yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevinde bulunduğu, Pozitif Yaşam Sağlık ve Bilgisayar Hizmetleri Ticaret Limited Şirketinde de hissesi bulunup bu hisselerini 31 Temmuz 2015'te başka bir kişiye devrederek şirketten ayrıldığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...