"Darbeyi yapmadım, bilakis önleyen bir kişiyim"

Darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan Diyarbakır'daki 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın savcılık ifadesi ortaya çıktı. Darbecilerin "Sıkıyönetim Komutanları" listesinde yer alan Yılmaz'ın "Kışladan çıkmayın" emrini darbe teşebbüsünden 4 buçuk saat sonra gönderdiği tutanaklara yansıdı.

NTV Haber 29.07.2016 - 21:37

"Darbeyi yapmadım, bilakis önleyen bir kişiyim"

"Darbe girişimini telefonda kızımdan öğrendim", "Birliklere, 'kışladan çıkmayın' emrini 4 buçuk saat sonra göndermemin nedeni adli müşavirin geç kalmasıydı." İfadeler darbe girişimi soruşturmasında tutuklanan 7. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'a ait.

Korgeneral Yılmaz darbecilerin hazırladığı sözde atama listesinde "Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanı" olarak görünüyordu. Savcılık ifadesinde hakkındaki iddiaları reddetti. Korgeneral Yılmaz, "Darbeyi yapmadım, bilakis Türkiye Cumhuriyeti'nin bekasını sağlamak için darbeyi önleyen bir kişiyim" dedi.

Yılmaz, girişimi öğrendikten sonra kışladan kimsenin çıkmaması için çaba gösterdiğini söyledi. Korgeneral Yılmaz'a, "Birliklerden çıkmayın" emrini vermek için neden saat 2 buçuğa kadar beklediği soruldu.

Korgeneral Yılmaz, "O hain alçaklar yüce Meclise bombayı 02.30'da attılar. Biz o saat itibarıyla bütün Kolordu bölgesinde duruma tamamen hakim olmuş, hiçbir hareket yaptırmamıştık. Saat 01.05 civarında yazılı emir hazırlanmasını emretmiştim. 02.20 sıralarında daha önce gelmesini emrettiğim Kolordu Adli Müşaviri geldi. O saat itibarıyla yazılı emri hazırlayarak bana getirdiler. Saat 02.30 itibarıyla, yani taarruz helikopterinin alçakça Meclisi bombaladıkları saatten önce yazılı emri her tarafa yayınladım."

Darbecilerin sözde atama listesinde neden ismi olduğu konusunda bir bilgisinin olmadığını söyleyen Yılmaz, "Bir ihtimal darbe başarısız olursa amaçları bana bu çamuru bulaştırmaktı" dedi.

Korgeneral İbrahim Yılmaz, OHAL kapsamındaki kararname ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmişti.

Sayfa Yükleniyor...