Darwin sansürü yeniden New Scientist'te

Tübitak'ın Bilim Teknik dergisinin Mart sayısında Darwin kapağının yarattığı sansasyon, saygın bilim yayınlarından New Scientist'e haber oldu.

10.04.2009 - 11:36

Darwin sansürü yeniden New Scientist'te

New Scientist'te "Türkiye'nin ruhu için savaş" başlığıyla yer alan haberde, Türkiye "İslam dünyasının laik demokrasi lideri" olarak tanıtıldı.


Türkiye'li okurların bilimi sevdiği ifade edilen haberde TÜBİTAK tarafından yönetilen Bilim ve Teknik dergisinin en çok satan dergilerden biri olduğu ifade edildi.

Ancak, konu yaratılışa geldiğinde Türkiye'yi bir ateş yatağına benzeten New Scientist, Bilim ve Teknik dergisinin Mart ayı kapağı olarak tasarlanan Darwin'in 200. yaşı ile ilgili hazırlanan yazının son dakikada kapaktan alındığını ve bu durumun büyük yankı uyandırdığını yazdı.

Türk bilim insanlarının, dindar politikacıların baskısı altında sansüre uğradığını yazan haber, gösterilen tepkinin ise umut verici olduğunu belirtti. Haberde ayrıca özellikle Ankara'da bulunan bilim insanları ve okurların şiddetli tepkilerine ve derginin Mart sayısının iade edilmesine yer verildi.

Haberde AKP hükümetinden "ılımlı İslamcı" olarak bahseden New Scientist, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in Darwinizm ve ateizmi eş gördüğüne ve akıllı tasarımı desteklediğine yer verildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi biyolojistlerinden Can Bilgin'in "Modern Türkiye'nin başlangıçtan beri laik bir demokratik yapıya sahip olduğunu ancak 1980'de yaşanan askeri darbeden beri demokrasinin din eğilimli hükümetlere kaydığını" belirten sözlerine yer verdi. Bilgin, 1985 yılında seçilen hükümetin yaratılışçılığı liselerde bulunan biyoloji derslerine yerleştirdiğini durumun halen böyle olduğunu ifade etti.

Haberde Türk bilim insanlarının savaş halinde olduğu ve yaratılışçığın ders notlarından çıkarılması amacıyla dava açtığı ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...