"Datça cemevi resmi ibadethane olarak tanındı"

Datça cemevinin elektrik ve su sözleşmelerinden abonelik ücreti alınmadığı ve böylece cemevinin resmi ibadethane olarak kabul edildiği belirtildi.

Haberler - İHA 16.05.2018 - 10:23

"Datça cemevi resmi ibadethane olarak tanındı"

Datça Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Başkanı Murat Yıldırım, Datça cemevinin resmi ibadethane olarak kabul edildiğini açıkladı.

Cemevinin, önce elektrik ardından da su sözleşmelerinden abonelik ücreti alınmadığını belirten Yıldırım şunları söyledi:

"2017 yılından bugüne kadar Aydem Elektrik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığına yaptığımız başvurularda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve ülkemizdeki Yargıtay kararları doğrultusunda, ibadethanemiz olan cemevimizin elektrik su giderlerinin devletin ibadethanelere sunduğu olanaklar dahilinde değerlendirilmesini istedik.

Bu başvurularımız neticesinde 2017 Kasım ayında cemevimiz resmi ibadethane olarak kabul edilmiş ve Aydem ile bu kapsamda sözleşme yapılmıştır ve ibadethane olarak kabul edilmesi sebebiyle de abonelik ücreti alınmamıştır.

14 Mayıs 2018 tarihinde ise MUSKİ ile yapılan abonelik sözleşmesiyle cem evimiz ibadethane olarak kabul edilmiş ve böylece Muğla'da bir ilke daha imza atmıştır."

Sayfa Yükleniyor...