Türkiye tarihinin en büyük yangınları arasında kaydedilen 3 büyük yangının yaşandığı Marmaris'te, yapılan yatırımlar sayesinde ekiplerin yangınlara ilk müdahale süresi 8 dakikaya kadar düştü.

Marmaris Orman İşletme Müdürü Özkan Şahin, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük orman yangınlarının önemli bir kısmının Marmaris'te gerçekleştiğini hatırlattı. Şahin, son yıllarda yangın sayılarında azalma olmamasına rağmen yanan alan miktarında düşüş kaydedildiğini söyledi.

Bu yıl işletme müdürlüğü sorumluluk alanındaki Marmaris ve Datça ilçelerinde 23 orman yangını çıktığını belirten Şahin, bu yangınlarda 26,4 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü kaydetti.

Marmaris'te çıkan 8 yangında toplam 1,24 hektar gibi az bir ormanlık alanın tahrip olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Datça'da kasıtlı olarak çıkarıldığını düşündüğümüz yangınlar olmasaydı, hiç yangın olmamış gibi sezonu geride bırakacaktık. Maalesef Datça'da çoğu kasıtlı 15 yangın meydana geldi ve 24,8 hektar ormanlık alan zarar gördü. 2012 yılında bölgemizde çıkan orman yangınlarında ortalama 1,23 hektar yandı. Son iki yılda yangın sayısı artmasına rağmen yanan saha azaldı. Bu da yangınlara daha erken müdahale edildiği ve yangınlarla mücadele başarılı olunduğu anlamına geliyor.''

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yangın bölgelerine çok erken ulaştığına değinen Şahin, bölgedeki orman yangınlarına, ihbar alındıktan ortalama 8 dakika sonra ilk müdahalede bulunduklarını anlattı.

Ekiplerin erken müdahalesinin yangınların büyümesini engellediğini vurgulayan Şahin, ''Erken müdahalede ve söndürme çalışmalarında etkin olunmasında personelin eğitilmiş olması ve kullanılan araçların yeni olmasının önemli etkisi var. 2007'de 7 olan arazöz sayımız bugün 21 oldu ve hepsi yenilendi. Orman işçisi sayısı önemli oranda artırıldı. Araçlarımız belli bir merkezde durmak yerine araziye dağıtılmış durumda. Orman yangınları açısından riski bölgelerde sürekli ekiplerimiz bekliyor'' diye konuştu.

İlçede 6 ay süreyle bir yangın söndürme helikopteri konuşlandırıldığını dile getiren Şahin, helikopterin ise ortalama 7 dakika içinde kalkış yaptığını ve yangın bölgesine hareket ettiğini bildirdi.

Son 6 yılda Marmaris ve Datça'da çıkan yangınlarda zarar gören orman alanlarında da bir azalma olduğuna değinen Özkan Şahin, 2006'da 97 hektar, 2007'de 80 hektar, 2008'de 59 hektar, 2009'da 4 hektar, 2010'da 26 hektar ve 211'de 23 hektar orman alanının yandığını bildirdi.

Türkiye genelinde olduğu gibi Marmaris'teki yangınların da büyük kısmının insan kaynaklığı olduğunu vurgulayan Şahin, yangınlara genelde yol kenarlarına atılan sigara izmaritleri ve mangal ateşinin sebep olduğunu kaydetti.

Şahin, çıkan orman yangınlarının ihbar edilmesi ve söndürülmesinde duyarlı olan vatandaşlardan, orman yangınlarına sebep olan konularda da aynı duyarlılığı beklediklerini dile getirdi.

Yüzde 80'inden fazlası ormanla kaplı Marmaris, bugüne kadar Türkiye tarihinin en büyük yangınları arasında kaydedilen 3 büyük yangın yaşadı. 23 Mart 1979'da Çetibeli köyünde çıkış sebebi belirlenemeyen yangında 13 bin 260 hektar orman yanmıştı.

Çetibeli köyünde 27 Temmuz 1996 tarihinde ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıkan ve beş gün sonra kontrol altına alınabilen yangında ise toplam 7 bin hektar alan kül olmuş, aynı bölgede 2002 yılının Ağustos ayında çıkan bir başka yangında ise yaklaşık bin 250 hektar orman zarar görmüştü.