Davutoğlu: 28 Şubat’a çok benziyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır’daki darbeyle ilgili olarak, “En fazla oy almış bir siyasi hareket ve bir lider gayrı meşru ilan edilmek isteniyor. Bizim 28 Şubat'a çok benziyor" dedi.

06.07.2013 - 13:07

Davutoğlu: 28 Şubat’a çok benziyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Mısır’daki askeri darbeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mısır ordusunun darbesini 28 Şubat’a benzeten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Mısır'da en önemli şey şu, meşruiyet meselesi. Bu darbe ile Mısır'dan en fazla oy almış bir siyasi hareket ve bir lider gayrı meşru ilan edilmek isteniyor. Yani bir anda meşru siyasal alanın dışına itiliyor. Bizim 28 Şubat'a bu anlamda çok benziyor."

Davutoğlu, "Mısır'da atılması gereken ilk adım Mursi'nin seçilmiş bir lider olarak ve Hürriyet ve Adalet Partisi'nin siyasal süreçlere dönmesinin temin edilmesidir" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına tepki gösterdi.

Arınç, şu ifadeleri kullandı:

“Siz yanlış yaptınız diyerek darbe yapacağını söyleyen despotlara hak vermek, ne var ki bizim muhalefetin genlerine işlemiş. Tüm muhalefeti kastetmiyorum ama Sayın Kılıçdaroğlu burada yaşanan gelişmeleri yorumlarken aslında aba altından AK Parti'ye sopa göstermek istiyor. Yazık, yazık, çok yazık.

Bir taraftan darbeyi yarım ağızla kınarken bir taraftan da seçilmiş hükümetlere, halk iradesiyle iktidara gelenlere, 'Sizin sonunuz da böyle olur ha, ayağınızı denk alın' demek, bir muhalefet liderine, iktidara gelecek, gelmesi muhtemel bir partinin genel başkanına yakışmıyor.

Darbe beklentisi olanların hala var olduğunu dile getiren Arınç, “Bir zamanlar, 'Ordu darbe yapsın da bunlardan başka türlü kurtulamıyoruz' diye bekleyenlerin uslandığını zannediyorduk ama kanları depreşiyor. Bir yerlerdeki bu hareketleri görüp, 'Ah bizde de olsa keşke' özlemini çekenler var. Sayıları biraz azalmış da olsa” dedi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise Mısır'daki iktidar ve demokrasi kavgasının Ortadoğu ölçeğinde bir kavga olduğuna işaret ederek, "Cin şişeden çıkmıştır. İnsanlar demokratik bir ortamda yaşama lezzetini tattılar. Geri dönüşü olmaz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...