Davutoğlu, Alevi kanaat önderleriyle biraraya geldi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Alevi kanaat önderleriyle biraraya geldiği toplantıda konuştu.

DHA 22.08.2015 - 14:01

Davutoğlu, Alevi kanaat önderleriyle biraraya geldi

Terör uyarısı yaparak birlik mesajı veren Davutoğlu, "Cemevleri barış dergahları olarak görülmeli. Hepimizin teyakkuz halinde olması gereken şey, kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenler olabilir. Hepimize düşen görev kim saldırıyorsa onun karşısında olmaktır. El ele vermek zorundayız. IŞİD'in İslam'a en büyük darbeyi vuran bu yaklaşımı karşısında durmalıyız" diye konuştu. 

 "İSLAM'DAN BAĞIMSIZ YAŞARSAK HACI BEKTAŞİ VELİ BİZDEN HESAP SORAR" 

Davutoğlu, "Sizler Alevi Ocağının temsilcileri olarak temsilcilerinizin izinden ayrılmayacağınızı biliyorum. Hz. Ali'nin, Hz. Hüseyin'in, Hz. Musa'nın yoludur 12 İmam yolu. Bu yoldan bahsedip özünde bu yoldan koparsak, İslam'dan bağımsız yaşarsak Hacı Bektaşi Veli bizden hesap sorar. Hoca Ahmet Yesevi hesap sorar. Bunların hepsi bizim yolumuzdur, dergahımızdır" ifadelerini kullandı. 

 "DEVLET VATANDAŞLARINA KİMLİK SORMAZ" 

Çözüm sürecine değinen Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti hiçbir vatandaşı arasında ayırım yapmaz. Devlet vatandaşlarına kimlik sormaz. Kimlik vatandaşların kendileri ile tanımlanır. Ve devlet o kimliklere saygı gösterir. Hak ve özgürlükler konusunda eşit davranır. İşte çözüm süreci derken tam da bunu kastettik. Alevilik hak ettiği yolda devam edecektir" diye konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...