Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Zirvesi kapsamında Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ile yaptığı Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü toplantısı sonrasındaki basın toplantısı sırasında soruları yanıtladı.

İlişkili Haberler


''İsrail'in, Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili olarak özür dilemeyeceğini bildirmesine'' ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, Türkiye'nin bu meselenin takipçisi olacağını vurgulayarak, bu problemin İsrail ve Türkiye arasında değil, İsrail ile uluslararası toplum, uluslararası hukuk, uluslararası vicdan arasında olduğunu söyledi.

Uluslararası toplumun ciddi bir sınavla karşı karşıya olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Bir ülkenin uluslararası sularda seyretmekte olan sivil bir gemiye müdahale etme hakkı var mıdır, yok mudur? Öncelikli soru bu'' dedi.

Olayın üzerinden geçen bir hafta içerisinde Türkiye'nin bütün dünyayı harekete geçirdiğini ifade eden Davutoğlu, bu süreçte uluslararası kurumlarda alınan kararları ve kınamaları anımsattı.

‘SUÇ İŞLEMEMİŞSENİZ, KOMİSYONU KABUL EDİN'
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-Mun, son derece aktif, ön alan bir yaklaşımla çok kısa sürede bir uluslararası komisyon kurulması, sadece kurulması da değil, yapısıyla da ilgili bir teklifte bulundu. Sayın Başbakanımız bu teklifi kabul ettiğimizi telefonla kendisine ifade ettiler. İsrail bu teklifi reddederse, bu komisyonun çalışmasını engellerse ve bunun sonuçlarını görmezden gelirse, İsrail'in uluslararası hukuk karşısında hesap verme sorumluluğu vardır. Eğer çekinmiyorlarsa, eğer bir suç işlenildiği kanaatindelerse, eğer ulusal çıkarlarını ve haklarını korudukları kanaatindelerse; çıksınlar ve bu uluslararası komisyonu kabul ettiklerini deklare etsinler. Eğer uluslararası soruşturma komisyonunu kabul etmezlerse, bu, sakladıkları bazı gerçekler var demektir.''

‘İNSANLIĞIN HAKLARINI DA SAVUNUYORUZ’
Türkiye'nin, bu konuda her türlü soruya cevap vermeye hazır olduğunun altını çizen Davutoğlu, Türkiye'nin sadece kendi vatandaşlarının haklarını korumadığını, bütün bir insanlığın, uluslararası hukukun haklarını savunduğunu söyledi.

‘HUKUKUN AÇIK DENİZDE NEREYE KADAR İŞLEDİĞİNİ BİLELİM’
Bakan Davutoğlu, ''Eğer bazı ülkeler uluslararası hukukun üzerindelerse, dışındalarsa ve bu uluslararası toplum tarafından böyle görülüyorsa bu da açıkça çıkıp söylensin. Biz de uluslararası hukukun nereye kadar işlediğini bilelim, açık denizlerde. Eğer açık denizlerdeki ta 400-500 yıla giden uluslararası hukukun temel ilkeleri geçerli oluyorsa, bunu da bilelim'' diye konuştu.

‘ANLAŞMALAR İSRAİL’İN TUTUMUNA BAĞLI’
''İki ülke arasındaki anlaşmaların iptaline ilişkin'' bir soruyu ise Davutoğlu, şu şekilde yanıtladı:

''İki ülke arasındaki konular da gündemdedir. Biz hiçbir ülkenin bizim vatandaşlarımıza bilerek ve kasıtlı zarar vermesine izin vermeyiz. Bunun sonuçlarına herkes katlanmak durumunda kalır. Askeri anlaşmalar vs. konuları, Sayın Başbakanımızın başkanlığında yapılan zirvede de gündeme gelmiştir değişik fikirler. Biz bu konuları değerlendirmeye devam ediyoruz. Biraz da bu konuların bundan sonra nasıl bir seyir alacağı, İsrail'in tutumuna bağlıdır. İsrail uluslararası hukuk sınırları içine gelirse, uluslararası hukukun öngördüğü ve Birleşmiş Milletler'in talep ettiği komisyonun kurulmasına yeşil ışık yakar ve bu komisyonun soracağı soruları cevaplamaya hazırsa, tabii başka türlü seyredecek Türkiye-İsrail ilişkileri. Ama yok bunlardan kaçmaya devam ederlerse, Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleşmesi söz konusu olmaz.''