Davutoğlu Başkonsolos'un adını değiştirdi!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Basra’daki Başkonsolosluk açılışı öncesi yaptığı konuşmada, “Başkonsolosluğumuz Ali Rıza Özcoşkun. Ama artık onun adı Ali Rıza El Basri'dir. Görevi halkın refahı için çalışmak" dedi.

30.10.2009 - 10:04

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile birlikte kalabalık bir işadamı ve basın heyetini taşıyan uçak bu sabah Basra havaalanına indi.

İki bakan, havaalanında Basra Valisi Talib Kazım Abid El Terim ve Irak Ticaret Bakanı Safa El Din Safi tarafından karşılandı.

Daha sonra Irak Ticaret Bakanı ve Basra Valisi ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, bugünün "Iraklı kardeşleriyle birlikte kutlanan bir kucaklaşma ve bayram günü" olduğunu söyledi.

Türkler ve Iraklıların asırlardan beri birlikte yaşadıklarını, geleceklerini de birlikte şekillendireceklerini ifade eden Davutoğlu, "Eğer Irak'ın güneyindekiler refah ve huzur içinde olmazsa, Türkiye'nin kuzeyindeki ya da herhangi bir bölgesindeki insanlar da refah ve huzur içinde olamayacak" dedi.

Başkonsluk açılışı yapacaklarını söyleyen Davutoğlu, "Basra Başkonsolosluğumuz Ali Rıza Özcoşkun. Ama bundan sonra onun adı Ali Rıza El Basri'dir ve onun memuriyeti Türk Dışişleri Bakanlığında olabilir, ama bundan sonraki temel görevi Basra halkının da refahı için çalışmaktır" diye konuştu.

"Size Türkiye'den 72 milyondan selam getirdim" diyen Davutoğlu, şunları söyledi: "İnşallah bundan sonra Basra'dan yola çıkan bir yolcu, selametle İstanbul'a kadar gidebilecek.

Irak'ın geleceği çok parlaktır. Irak iyi yetişmiş insanı, doğal zenginlikleri ve Mezapotamya'nın zenginlikleri ile geleceğin yükselen yıldızı olacak. Türk kardeşleriniz her zaman iyi ve kötü günde sizin yanınızda olacaklar ve Türkiye Irak işbirliği bütün bölgenin kaderini olumlu yönde değiştirecek."

Irak Ticaret Bakanı Safi “Türkiye-Irak ilişkileri her alanda iyi düzeyde ve bu tarihi ziyaretle ilişkiler daha da gelişecek" dedi.

Basra Valisi Meyyah da, Iraklılar ve Türklerin el ele vererek terörün üstesinden gelmesi gerektiğini kaydetti.

BARZANİ'YLE GÖRÜŞME
Erbil'e geçecek olan bakanlar, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi yetkilileriyle görüşecek.

Bakanların, bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'yle de bir araya gelebilecekleri belirtiliyor.

Akşam Erbil'de kalacak olan Türk heyeti, yarın sabah ise Musul'a gidecek. Davutoğlu, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu resmen açacak.

Heyetteki, Türk işadamları da Iraklı işadamlarıyla görüşecek.

Bakanların ve beraberlerindeki heyetin Cumartesi akşamı Ankara'ya dönmesi öngörülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...