Davutoğlu: Başladığımız işi yarım bırakmayacağız

Van mitinginde konuşan Başbakan Davutoğlu, çözüm süreci ile terörle mücadelenin yarım kalmayacağını söyledi ve ekledi: ''AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da eskiden olduğu gibi 'Beyaz Toroslar' dolaşacak.''

davutoğlu.jpg

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin Van mitinginde konuştu.

Davutoğlu, her Van'a gelişinde ayrı bir muhabbet gördüğünü belirterek, Van'ın ilçelerini tek tek sayarak oralarda yaşayan vatandaşlara selam gönderdi.

"TÜRK-KÜRT KARDEŞTİR, AYRIM YAPAN KALLEŞTİR"

Davutoğlu, gençlerin mutlu hayat yaşamasını istediklerine vurgu yaparak, "Kimse onları dağa kaçırmasın diye, onlar iş meslek sahibi olsunlar diye üniversiteler açıyoruz, her ilde açıyoruz. Onlar ise gelip iş yerlerini kapattırıyorlar, hendekler kazıyorlar. Silvan'a baraj yapıyoruz, oraları kundaklıyorlar. İş makinelerini yakıyorlar. Giden ambulanslar içindeki hemşireleri öldürüyorlar, oradaki şoförlere saldırıyorlar. Bunların 'Türkiye' diye bir derdi yok, 'Van' diye bir derdi yok. Bunların tek derdi baskı yapmak, zulüm yapmak ve dışarıdaki bir takım fitne odaklarının planlarına uygun şekilde Türkiye'de kardeşi kardeşe kırdırmak" değerlendirmesinde bulundu.

Alandakilerin, "Türk-Kürt kardeştir ayrım yapan kalleştir" şeklinde slogan atması üzerine Başbakan Davutoğlu, "Her yerde, Doğu'da, Batı'da da hep aynı ses yükseliyor; Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir. Biz hem terörle mücadele ediyor hem de bu milletin dostluğunu, kardeşliğini en gür şekilde haykırıyoruz" diye konuştu.

"NE ÇÖZÜM SÜRECİ YARIM KALACAK NE DE TERÖRLE MÜCADELE SÜRECİ"

"Biz, Kürt kardeşlerimiz burada huzur içinde yaşasın diye terörle kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz, Vanlı kardeşlerimiz kepengini kapatmasın, eşkıyalar evinin önünde hendek kazmasın diye huzur ve demokrasi operasyonunu başlattık. Hiç merak etmeyin Vanlılar, gittiğim her yerde Doğu'dan, Güneydoğu'dan vatandaşlarım şunu söylüyor; Diyarbakır'da da, bayramdan sonra, birçok kardeşim kulağıma eğildi, 'Allah devlete, millete zeval vermesin" diye dua etti ve sonra da dedi ki 'Aman ne olur bu eşkıyalardan bizi kurtarın, sakın başladığınız işi yarım bırakmayın.' Ben size Van meydanından söz veriyorum; bu Vanlı kardeşlerimin, Doğulu, Güneydoğulu kardeşlerimin hayatına kasteden, rızkına göz koyan kim olursa olsun sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başladığımız işi yarım bırakmayacağız. Ne çözüm süreci yarım kalacak ne de terörle mücadele süreci."

Vatandaşların, "Başbakan Ahmet, millet sana emanet" şeklindeki sloganlarına karşılık Davutoğlu, "Vanlı Ahmet, millet size emanet diyorsanız, Vanlı olarak da başımızın üstünde. Millet hepimize emanet. Her bir kardeşim, etnik, kültürel kimliği ne olursa olsun bu topraklarda doğan her bir bebek, bize emanettir. O bebeklerin canına kasteden herkes de bize düşmandır. O bebekleri büyüten anaların her biri azizdir, hiçbirinin gözünden bir damla yaş düşsün istemeyiz" ifadelerini kullandı.

"CAHİLİYE ADETLERİNİ AYAĞIMIZIN ALTINA ALMIŞ, ÖYLE YOLA ÇIKMIŞIZ"

Van'dan, 1. Dünya Savaş'ında 120 şehit verildiğini hatırlatan Davutoğlu, şöyle dedi:

"Onlar her birimizin yiğitleridir, şehitleridir. Hiçbirini birbirinden ayırmayız. Allah şahit olsun, sizin huzurunuzda söz veriyorum, 78 milyona hitap ederek diyorum, bir gün dahi, bir saat dahi, bir dakika dahi, bir saniye dahi herhangi bir bebeği, herhangi bir çocuğu, herhangi bir genci, herhangi bir vatandaşımızı 'Kürt'tür, Türk'tür' diye ayırırsak bu makamlar da nefes alıp verdiğimiz bu ten de bize haram olsun. Biz Resulullah'ın dediği gibi bütün bu cahiliye adetlerini ayağımızın altına almış, öyle yola çıkmışız. Onun için bu mücadele sürecek. Sizleri eline silahı alan sokak çapulcularına kesinlikle teslim etmeyeceğiz. Canınıza, malınıza, namusunuza kastedenlere karşı sizleri kimsesiz bırakmayacağız.

Bırakın makamımızı, koltuğumuzu, canımıza dahi mal olsa bu yoldan, bu kutlu yoldan dönmek, vazgeçmek bizim için söz konusu değildir. Zaten şer odakları da bu kararlılığımızdan çekiniyor. Çünkü biliyorlar ki AK Parti zayıfladığında terör odakları güçlenecek ya da Çözüm Süreci zayıflayacak. Çünkü biliyorlar ki AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da eskiden olduğu gibi 'Beyaz Toroslar' dolaşacak. Biz bu memleketi terör çetelerine, faili meçhullere bir daha bırakmayacağız. Hiç merak etmeyin, 80'li, 90'lı yıllara bu ülkeyi döndürmek isteyenler başarılı olamayacak. Biz çözüm için her zaman olduğu gibi dimdik ayakta duracağız."

Tek bir vatandaşın hakkına, hukukuna, özgürlüklerine halel getirilmesine izin vermeyeceklerinin altını çizen Davutoğlu, "Huzur ve demokrasi operasyonuna başlamak zorunda bırakıldığımızda, DEAŞ bize saldırdığında, PKK bize saldırdığında verdiğim talimat açıktı. 'Bu terör çeteleriyle mücadele edeceksiniz ama tek bir vatandaşımızın gönlünde tek bir şüphe uyandırmayacak, hiçbir vatandaşımızın canına, malına, onuruna zarar vermeyeceksiniz,' İşte ayırdık, ayırıyoruz ama onlar ayırmıyorlar, sivili de korucuyu da askeri, polisi de, bütün kardeşlerimizi şehit ediyorlar" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, alandakilerin tekbir getirmesi üzerine, "Allah bu tekbirleri bu semalardan, Süphan Dağı'nın eteklerinden, Van Denizi'nin sularından hiç eksik etmesin. Bu tekbire aynı anda ses veren Edirnelileri Vanlılardan, Trabzonluları Hakkarililerden, Konyalıları Diyarbakırlılardan ayırmasın. Bu tekbir her yerde aynı tekbir, bu al bayrak her yerde aynı al bayrak, bu yürek her yerde aynı yürek, bu gönül her yerde aynı zengin gönül" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...