Davutoğlu: Bu saldırılar bütün insanları hedef alıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörün, bugün bütün insanlık için en büyük tehdit olduğunu belirterek, "Ortak kıtamız Avrupa, bölge halkları için de terör bir insanlık suçu olmanın da ötesinde varoluşsal bir sorun haline gelmiş bulunuyor. Ankara'da son 5 ayda gerçekleşen bu saldırılar aslında terörün hiçbir şekilde ırk, etnisite, sosyal köken, siyasi görüş ayrımı yapmaksızın bütün insanları hedef aldığını ortaya koydu" dedi.

Haberler - İHA 15.03.2016 - 20:57 | Son Güncelleme : 15.03.2016 - 22:12

Davutoğlu: Bu saldırılar bütün insanları hedef alıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya gelmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, yaptığı konuşmada, "Tusk, teröre karşı dayanışma vurgusunu da Ankara'da yapmak istediğini bize iletmişti. Bu, teröre karşı dayanışma ve taziyeleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Terör, bugün bütün insanlık için en büyük tehdittir. Ortak kıtamız Avrupa, bölge halkları için de terör bir insanlık suçu olmanın da ötesinde varoluşsal bir sorun haline gelmiş bulunuyor. Ankara'da son 5 ayda gerçekleşen bu saldırılar aslında terörün hiçbir şekilde ırk, etnisite, sosyal köken, siyasi görüş ayrımı yapmaksızın bütün insanları hedef aldığını ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

ve Avrupa Birliği'nin terör konusunda ortak bir tavrı benimsediğini anlatan Davutoğlu, "Sayın Tusk'un ziyaret esnasında teröre karşı dayanışma vurgusunu ve taziyelerini iletmesini özellikle takdir ediyorum ve milletim adına teşekkür ediyorum. Birçok lider de arayarak mesaj göndererek taziyelerini iletmişlerdi. Avrupa kıtamızı terörün saldırılarından korumak için de birlikte hareket etme zorunluluğumuz var. Büyük bir sınavdır bu. Ziyaretinin ikinci önemli boyutu, 18 Mart'ta gerçekleşecek -AB Zirvesi öncesinde istişarelerde bulunmaktı. 29 Kasım'dan bu yana birçok zirvede, Türkiye-AB bir araya geldi, bu sadece mülteciler sorununa cevap bulma arayışından kaynaklanmadı. Aslında, mülteciler sorunu, Türkiye-AB'nin nasıl bir ortak kader paylaştığını herkes önünde bir kez daha sergilemiş oldu. Bu ortak kaderi paylaşırken, sorunları ve çözüm yollarını birlikte şekillendirmek, sorunlara birlikte cevap oluşturmak temel ilkemiz. Bütün görüşmelerde hem mülteciler sorununa cevap bulmaya hem de Türkiye-AB ilişkilerinin taşıdığı stratejik önemi de yeni bir ivmeyle bu ilişkileri geleceği taşımak istiyoruz" dedi.

Brüksel zirvesinde Türkiye'nin ilettiği teklifi hatırlatan Başbakan Davutoğlu, "Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanını hayatını, Ege sahillerinde, denizinde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu. Böylece Türkiye'den giden illegal göçleri engellemek ve mümkün olduğu kadar Türkiye'yi transit ülke olarak kullanılmasını ortadan kaldırmaktı bu teklifin hedefi. Geçen hafta yoğun müzakerelerde bulunduk, ortak pozisyon geliştirmeye çalıştık. Bu pozisyonda, insani duyarlılığımız esastır, ikinci hedefimiz Türkiye-AB hedefini derinleştirmek üçüncüsü ise bu sorunları çözümlemeye çalışırken sorumluluğu ve külfeti paylaşmaktır. Hep beraber bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu, Türkiye'nin, AB'nin de bir meselesi de değildir. Suriye krizindeki insani trajedinin azaltılması için en büyük çabayı Türkiye gösterdi, gösterecek" şeklinde konuştu.

MUHALEFETE ÇAĞRIDA BULUNDU

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti:

"Üzerinde çalıştığımız formülle, Türkiye gelen her bir mülteci için yeni giden mültecilerden yasadışı göçle gitmeye çalışan mültecilerden gelen her birisi için Türkiye'den bir mültecinin Avrupa'ya gitmesi ve böylece düzenli bir göçüşün önünün açılması. İşin temel felsefesi budur. Bunun için teknik çalışmaların yürütülmesi lazım, ekiplerimiz bu çalışmaları yürütüyor. Özellikle, vize muafiyetinin Haziran ayına alınması için birlikte çalışma kararlılığı göstermiştik. Bugün bu çerçevede ilgili bakan arkadaşlarla bu çalışmaları gerçekleştirdik. Türkiye'de Meclis'te bu sürecin hızlanması için derhal kanunları meclise sevk edeceğiz. Ümit ediyoruz Mayıs ayına kadar bunu tamamlarız. Muhalefete bu konuda bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Bütün vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda hareket etmeleri yönünde. Sonra da AB gerekli adımları atacak."

AB'nin mülteciler konusunda yapacağı 3 Milyar Euroluk yardıma işaret eden Davutoğlu, "Biz hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Bu mesele insani bir meseledir. Bütün ülkelerin de Türkiye'nin yüklendiği bu ağır sorumluluğu paylaşma konusunda ahlaki sorumluluk üzerindedir. Türkiye, hiç kimse hiçbir kuruş vermese dahi mültecilerin insani bir konu olarak değerlendiririz. Bu tutumuzda bir değişiklik olmayacak. Türkiye-AB ilişkilerinin derinleştirilmesi, Gümrük Birliği'nin yenilenmesi ve yeni fasılların açılması konusunda gayretlerimiz var" dedi.

TUSK: "TERÖRİZMLE MÜCADELE KONUSUNDA DÜN, BUGÜN VE YARIN SİZLERLE OMUZ OMUZA OLACAĞIZ"

Tusk, "Terörizmle mücadele konusunda dün, bugün, yarın sizlerle omuz omuza olacağız. İşbirliğimizin göç dalgalarının ötesinde olduğunu gösteriyor, ekonomik, terörizmle mücadele, vize serbestisi konularında devam ediyor. Bu da Türkiye ile yapılan müzakerelerin ilerlemesi anlamına geliyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...