Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde işçilerle buluştu

Başbakan Davutoğlu, "İnşallah 1 Mayıs, bir gerilim, çatışma günü, herkesin kaygı duyduğu bir gün olmaktan çıkar ve emek ve dayanışma bilincinin yaygınlaştığı bir gün haline gelir" dedi.

Anadolu Ajansı 01.05.2016 - 12:27 | Son Güncelleme : 01.05.2016 - 15:25

Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde işçilerle buluştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde düzenlenen kahvaltı programında işçilerle bir araya geldi.

Konuşmasına, 1 Mayıs'ta ülkeyi kana bulayan terör örgütlerinin şiddetini lanetleyerek başlayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bu sabah Gaziantep’te meydana gelen menfur terör saldırısında hayatını kaybeden şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifalar diliyorum. Nusaybin’de şehit düşen kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Bu acı günler geçer ama bu milletin birliği beraberliği daha da tahkim edilerek geleceğe inşallah taşınır. Bütün yakınlarına taziyelerimi iletirken milletimize başsağlığı diliyorum. Bu süreçte canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum" ifadesini kullandı.

"BÜTÜN İŞÇİLERİMİZE MİNNETTARIZ"

Alın teriyle, gayretle ülkeye katkıda bulunan bütün emekçilerin bayramını kutlayan Davutoğlu, "78 milyon vatandaşımızla bütün çalışanlarımıza, ülkemize katıkları dolayısıyla teşekkürü bir borç biliyorum. Bugün emek ve değer üreten bütün işçilerimize bütün çalışanlarımıza minnettarız" dedi.

Sendika ve konfederasyonlara 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin teşekkürlerini sunan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bu sene gerçekleştirilen bir çaba ile hep beraber konuştuğumuz bir çözüm çerçevesinde gösterilen mekanlarda, mutabık kalınan alanlarda 1 Mayıs'ın kutlanması dolayısıyla bütün sendikalarımıza, konfederasyonlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bu güzel bir gelenek oldu. İnşallah her yıl bu gelenek sürer, 1 Mayıs bir gerilim, çatışma günü, herkesin kaygı duyduğu, sokağa belki çıkmaktan çekindiği bir gün olmaktan çıkar ve 1 Mayıs bütün meydanlarda barış, huzur içinde, emekçilerin bir araya geldiği, emek ve dayanışma bilincinin yaygınlaştığı bir gün haline gelir."

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, SORULARI YANITLADI

Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü’nde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla işçiler için düzenlenen kahvaltı programının ardından eşi Sare Davutoğlu ile yürüyerek Başbakanlık Resmi Konutu'na geçti.

Çankaya Köşkü Basın Merkezi önünden geçerken, gazetecilerin 1 Mayıs Bayramı'nı da kutlayan Davutoğlu, yürüyüş yapmak için çok fazla fırsat bulamadıkları, güzel bir bahar havasında yürümek istediklerini belirterek, "Allah memleketimizin baharını hep güzel eylesin" ifadesini kullandı.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin bir soru üzerine, "Bugün terör olayları dolayısıyla büyük ızdırap duyduk. Sabah hem Vali'miz ile hem İçişleri Bakanı'mızla görüştüm, yakından takip ediyoruz" dedi.

Davutoğlu, 1 Mayıs ile ilgili çok ciddi istihbaratların olduğunu ve bunun üzerine gereken her türlü tedbirin alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"Hamdolsun, 1 Mayıs'ı barış içinde kutlayan vatandaşlarımıza yönelik her türlü tedbir alındı. Bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Bu sene 1 Mayıs hiçbir gerilime sebebiyet vermeden, hamdolsun, hem Bakırköy'de DİSK ve KESK ile diğer paydaşlar hem Sakarya’da Hak-İş, Çanakkale’de Türk-İş, Kahramanmaraş’ta Memur-Sen tarafından kutlanıyor. Bugünler birliğimiz, beraberliğimizi hatırlama günleridir."

Başbakan Davutoğlu, dün Muş ve Varto'ya gittiğini, ziyaretlerinde gördüğü atmosferin kendisini çok memnun ettiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerek güvenlik birimlerimizin teröre karşı verdiği mücadeleden gerekse vatandaşlarımızın ülke birliğine, aidiyetine sahip çıkışlarından çok memnun oldum. Bütün dünyada özellikle bölgemizde zor günler yaşıyoruz. Böyle günlerde 1 Mayıs gibi bizi birleştiren bayramlarda hiçbir gerilime, kutuplaşmaya izin vermememiz lazım. Ben 1 Mayıs 1977’yi lise son öğrencisi olarak bugün gibi hatırlıyorum. O gün duyduğumuz acıyı, hüznü hiçbir zaman unutmadım. Ama bu yeni hüzünlerin yaşanmaması için de barışçıl gösteri hakkını kullanmak, her türlü gerilimden de uzak durmak lazım. Bu konuda gösterilen anlayış dolayısıyla bütün sendikalarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz çarşamba onlarla yemekte buluştum. Bazı sendikalarımız toplantıları dolayısıyla katılamadı ama bütün Türkiye’de barış içinde 1 Mayıs temenni ediyorum. Terör olaylarını lanetliyorum. Şehitlerimize başsağlığı diliyorum. İnşallah bu terör olaylarına karşı da bugün ortaya çıkan ortak bilinçle hareket ettiğimizde millet olarak bunların üstesinden geliriz."

"ÖNEMLİ BAZI VERİLERE ULAŞILDI"

Başbakan Davutoğlu, Gaziantep’teki saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiğinin sorulması üzerine de "Onunla ilgili yoğun bir inceleme yapılıyor. Önemli bazı verilere ulaşıldı. İçişleri Bakanlığımız, Valiliğimiz gerekli açıklamayı yapar" diye konuştu.

"NORMAL HUKUKİ SÜREÇ İŞLEYECEK"

"Yarın önemli gün. Anayasa Komisyonunda dokunulmazlıklar görüşülmeye devam edecek, cuma günü yumruklar konuştu neler söylersiniz " şeklindeki soruyu da Davutoğlu, şöyle yanıtladı:

"Türkiye bir hukuk devleti. Bir konuyu beğenirsiniz beğenmezsiniz, katılırsınız katılmazsınız ama normal hukuki süreçler içerisinde Anayasa Komisyonuna gelmiş olan bir teklifi ancak orada barışçıl bir şekilde konuşarak eleştirebilirsiniz ama şiddet uygulamak, bu hiçbir yere yakışmaz ama hele hele Meclisimize hiç yakışmaz. Dolayısıyla kesinlikle yarın Anayasa Komisyonu, normal çalışmasını yapacak. Normal hukuki süreç işleyecek.

Bu bizim tercih ettiğimiz bir yöntem değildi, biliyorsunuz. Muhalefet partilerinin hepsi, dokunulmazlıkların toptan kaldırılmasını talep eden onlar. Hatta, HDP milletvekillerinin, dokunulmazlıkların toptan kalkması için imzalı dilekçeli müracaatları var. Dolayısıyla herkes normal hukuki sürecin, siyasi sürecin işlemesine katkıda bulunmalı. Kimse de Meclis’i şiddet görüntüleriyle hatırlanacak şekilde istismar etmemeli. TBMM'nin bir onuru vardır, vakarı vardır. Bazen gördüğümüz tablolar hepimizi üzüyor. Oraya milletimiz baktığında, Meclis çalışmalarına... Orada, edebi, nezaketi ve çalışma usul ve erkanına olan riayeti görmek ister. Ne olursa olsun yarın Anayasa Komisyonu normal düzeni faaliyetini yapacak."

"HERKES BAYRAM YAPIYOR SİZ HALA ÇALIŞIYORUZ"

Başbakan Davutoğlu, basın emekçilerinin Emek Dayanışma Günü'nü de kutlayarak, "Herkes bayram yapıyor siz hala çalışıyoruz. Sizin Emek Dayanışma Günü ne gün " dedi.

Gazetecilerden birinin, "Her gün çalışıyoruz." yanıtı üzerine gülen Davutoğlu, "Sorumlusu biziz değil mi Biz iş çıkarıyoruz. Siz de çalışıyorsunuz ama tabii basın 24 saat çalışılan bir meslek" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...