Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile ABD Dışişleri Bakanlığı'nda biraraya geldi.

1 saat olarak planlanan görüşme, beklenenden yarım saat daha uzun sürdü. İki bakan, daha sonra basına ortak bir açıklamada bulundu.

Hillary Clinton, görüşmenin ardından basına açıklamasında, ''Bakan Davutoğlu ve ben, çok verimli, birçok alanı kapsayan kapsamlı bir görüşmede bulunduk. Birlikte yapacak çok işimiz var” dedi.

Clinton, Türkiye ve ABD arasında ticaretin artırılmasının yollarına baktıklarını, enerji kaynaklarının geliştirilmesi üzerinde çalıştıklarını, küresel terörizme karşı iki ülkenin birlikte çalıştığını, istikrarlı bir Pakistan ve Afganistan amacını paylaştığını ve El Kaide gibi terör örgütlerine ve benzerlerine güvenli barınak sağlanmasına karşı çıktığını söyledi.

Clinton, Türkiye'nin yıllardır yaptığı işlerle, barış ve istikrar yönünde çabalarını ortaya koyduğunu ve Ortadoğu'da kapsamlı bir barış çerçevesinde çabalarını sürdürdüğünü belirtirken, ''Türkiye'nin Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirme çabalarının güçlü destekçisiyiz. Aynı zamanda Yukarı Karabağ sorununun çözümü çabalarını da kuvvetle destekliyoruz. Kıbrıs'ı da konuştuk. Bu konuya başkan Obama, nisan ayında Türkiye'yi ziyaretinde de değinmişti'' diye konuştu.

AHMET DAVUTOĞLU
Ahmet Davutoğlu da, Obama'nın ''tarihi'' olarak nitelediği Kahire'deki konuşmasının hemen ardından Washington'da Clinton ile biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Davutoğlu, Ortadoğu, Kafkasya, Karadeniz, Irak, Afganistan ve Pakistan konularını ele aldıklarını ve iki ülkenin birbirlerine paralel görüş taşıdıklarını not ettiğini bildirdi.

Türkiye ve ABD'nin, küresel konularda, medeniyetlerarası ilişkiler, G-20 zirvesi, ekonomik kriz, BM Güvenlik Konseyi konularında benzer görüşler taşıdıklarını vurgulayan Davutoğlu, iki ülkenin, insanlığa katkıda bulunabileceklerini kaydetti.

SORULAR
Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin bir soru üzerine Clinton, ''Süreçten ve ülkelerin gösterdiği kararlılıktan çok cesaret buldum. Elbette Türkiye ve Ermenistan normalleşme sürecine karar verdiler. Bunun zor bir süreç olduğunu ve sabır gerektirdiğini anlıyorum. Ancak hiçbir hedeften sapma görmedik. Tarafları bu süreçte yürümeye cesaretlendiriyoruz, destekliyoruz. İlişkilerin normalleştirilmesi yalnızca devam

etmekle kalmıyor, ancak Türk hükümeti sorunları çözmekte kararlı'' dedi.

Clinton, aynı biçimde Yukarı Karabağ konusunda Azerbaycan ve Ermenistan'ın birlikte sorunları çözmeye çalıştıklarını ve göreceli olarak kısa bir zamanda her iki konuda da ilerleme sağlandığını bildirdi. Bu yolda sorunlarla karşılaşılmasının normal olduğunu belirten Clinton, buna karşılık gösterilen kararlılığın cesaret verici olduğunu anlattı.

OBAMA'NIN KONUŞMASI
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Obama'nın Kahire'deki konuşması konusundaki görüşünün sorulması üzerine, ''Obama'nın konuşması bir anlayış, vizyon ve barış konuşması. Bu vizyonu, Clinton'ın da ifade ettiği gibi biz de paylaşıyoruz'' dedi.

Obama'nın TBMM'deki konuşmasına ve Kahire konuşmasına bakınca, iki konuşmanın da içerik olarak benzediğine ve birbirinin devamı niteliğinde olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, bölgesel sorumlar ve küresel düzen için ifade edilen ilkelerin, çok önemli ilkeler olduğunu ve Müslüman dünyasına, ABD ve diğer farklı kültürden gelen ülkelerle ilişkilerin parlak olacağı yönünde bir mesaj verdiğini söyledi.