Davutoğlu: Dumura uğradılar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ''7 Haziran sonrasında 'Türkiye'de kriz çıkacak' beklentisi içinde olanlar tam anlamıyla dumura uğradılar'' dedi. MHP cephesinden ''Şu şunu yapsın'' şeklinde ödev biçen açıklamalar geldiğini belirten Davutoğlu, ''Adama sorarlar sen ne yapacaksın?'' ifadesini kullandı.

ntv.com.tr 14.08.2015 - 16:37

Davutoğlu: Dumura uğradılar

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da, partisinin 14. kuruluş yıldönümü dolayısıyla AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen programda konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''İki ayı aşkın bir süre geçti, milletimiz şahittir. 7 Haziran sonrasında 'Türkiye'de kriz çıkacak' beklentisi içinde olanlar, birtakım kaos senaryolarını harekete geçirenler tam anlamıyla dumura uğradılar. O günden bugüne birçok zorluklarla karşı karşıya kaldık ama meşruiyet çizgisinden ayrılmadık, kopmadık. Hiçbir şekilde ülkede bir saniye dahi yönetim boşluğuna izin vermedik.

''KARDEŞLİK MAYASININ SONUCU''

Türkiye'yi kana bulamak isteyenler, Türkiye'yi kötü bir kriz, terör kıskacına almak isteyenler başarılı olmayacaklar. Başarılı olamamalarının sebebi sadece çok etkin güvenlik tedbirlerimiz değil, bu topraklarda mayaladığımız kardeşlik mayasının sonucudur.

''KOALİSYON ÇALIŞMASI DEĞİL, KOALİSYON ZEMİNİ OLUP OLMADIĞINA...''

CHP ile görüşme bir koalisyon çalışması değil, koalisyon zemini olup olmadığına imkan sağlayacak bir çalışmaydı. Sayın Kılıçdaroğlu ve ekibine teşekkür ediyorum. Son derece olgunlukla ve anlayışla görüşmeler sonuçlandı.

''ADAMA SORARLAR SEN NE YAPACAKSIN?''

Ben her şeyi açık konuştum şeffaf ilkeli davrandım. Bütün liderlere çağrım bu nezaket üslubunu yaygınlaştıralım. Ödevi halkımız vermiş biz gereğini yapıyoruz. Ama MHP'den yapılan açıklamalar daha ilk geceden itibaren kendi sorumluluğunu konuşmaktan daha çok, başkalarının ne yapması gerektiğini söyleyen bir tutumu da halkımız benimsemez. O günden itibaren ve dün geceki açıklamaya kadar sürekli 'şu parti şununla bir araya gelsin, şu şunu yapsın, o öbürü bununla şunu konuşsun' diye herkese ödev biçmek siyasi sorumluluğun gereği değil. Adama sorarlar, sen ne yapacaksın, ne yapmayı düşünüyorsun?

''SEÇİM ZEHİR DEĞİL, DEVADIR''

Sayın Bahçeli koalisyon kapısını kendisi kapattığı için erken seçimden bahsettim. Bütün siyasi liderlere seslenerek söylüyorum, seçim hiçbir şartta zehir değildir, seçim ve milli irade devadır, deva.

''CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI TARTIŞMALARIN UNSURU DEĞİL''

Baştan itibaren söyledim, hükümet kurma çalışmaları söz konusu olduğunda Cumhurbaşkanlığı makamı tartışmaların unsuru da değildir, tartışmaların parçası haline getirilemez, getirilmesine de izin vermeyiz.''

Sayfa Yükleniyor...