Davutoğlu: İki bayrak arasında ayrım yapmayız

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Bakü'de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Dışişleri Bakanı Memmed-Yarov'la biraraya geldi. Davutoğlu, Azeri ve Türk bayrakları arasında ayrım yapmadıklarını belirterek "Çünkü üzerinde Türk şehitlerinin kanı var" dedi.

NTV Haber 22.10.2009 - 01:41

Davutoğlu: İki bayrak arasında ayrım yapmayız

Ermenistan'la açılım, ardından Azerbaycan'ın Türkiye'yi protesto için Bakü'de Türk Şehitliği Anıtı'ndaki Türk bayrağını indirmesi, Cumhurbaşkanı Gül ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev arasında yapılan telefon görüşmesi, Çankaya Köşkü'nün konuşmayla ilgili, ''zorlu bir süreçten geçerken ortaya çıkan bazı duygusal tepkilerin yol açtığı yanlış anlama ve algılar giderildi" açıklamasına rağmen bu kez de, Türk Büyükelçiliği'ne ait Din Müşavirliği önündeki Türk bayrağının indirilmesi... Son olarak da Ankara'nın Azerbaycan'a nota vermesi...

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde gerginlik yaşanan bu dönemde, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Bakü'ye gitti.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü toplantısı çerçevesinde Azeri yetkililerle görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'nın Azerbaycan'daki Türk bayraklarının indirilmesinden duyduğu rahatsızlığı iletti.

Davutoğlu, Azeri ve Türk bayrakları arasında ayrım yapmadıklarını belirterek "Çünkü üzerinde Türk şehitlerinin kanı var" dedi.

Davutoğlu, Türkiye-Ermenistan futbol karşılaşmasında azerbaycan bayrağının çöpe atılmasını da "kışkırtma" olarak değerlendirdi ve soruşturma başlattıklarını söyledi.

Karabağ sorununa da değinen Davutoğlu, "Ankara sonuna kadar Azerbaycan topraklarının işgalden kurtulması için mücadele edecek" dedi.

Toplantının yapıldığı otelin yakınlarındaysa Karabağ Bağımsızlık Örgütü adlı grup protesto gösterisi düzenledi. "Ermenilerle dost olmayın" sloganını atan gruptan 5 kişi gözaltına alındı.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'de olması gereken her yerde Azeri bayraklarının aynen Türk bayrağı gibi dalgalandığını ve sonsuza dek dalgalanacağını belirterek, ''Ne olursa olsun, Azerbaycan bayrağı Türkiye'de ebediyen dalgalanacaktır. Çünkü bizim bayrağımızdır'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Azerbaycan'daki ''bayrakla ilgili'' yasa uyarınca Türk Şehitliği, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği'nin yanısıra Türk okullarında indirilen Türk bayraklarıyla ilgili Davutoğlu, ''Bizim de bayrak kanunumuz var ama bizim bayrak kanunumuzda Azerbaycan istisnadır. Biz, Azerbaycan bayrağını yabancı bayrak kabul etmiyoruz. Eğer bir gerek olursa 72 milyon Türk o bayrak (Azeri bayrağı) için de aynı kendi bayrağı için ölmeye hazırdır, o bayrak bizim için yabancı değil'' diye konuştu.

''Biz dost ve kardeş Azerbaycan'da da Türk bayrağını yabancı bayrak olarak görülmesini istemiyoruz'' diyen Davutoğlu, bu görüşlerini Azeri yetkililerle de paylaştığını belirterek, Azerbaycan'daki uygulamaları ise Azeri kardeşlerinin takdirine bıraktığını söyledi.

Bayraklar konusunu Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mmmedyarov ile görüştüklerini belirten Davutoğlu, ''Bu yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için dostça, samimi bir şekilde görüştük. Bizim için Türk bayrağı neyse Azerbaycan bayrağı da odur'' dedi.

Bursa'daki Ermenistan-Türkiye futbol maçının yapıldığı stada Azeri bayrakların getirilmesine konulan yasağa da değinen Davutoğlu, o gün Bursa'da binlerce Azeri bayrağının evlere, dükkanlara ve sokaklara asıldığını ifade ederek, ''Stadın içinde ben de vardım, 50'yi aşkın bayrak (Azeri bayrak) stattaydı. Değişik yerlerde, tam da şeref tribününün karşısında vardı'' diye konuştu.

FIFA tarafından son anda Azeri bayrağına yasak getirildiğini ifade eden Davutoğlu, kontrollü bir biçimde, belli bir sayıda Azeri bayrağının stada girmesine izin verildiğini ve geri kalan bayrakların ise kontrollü bir biçimde saygı gösterilerek toplandığını anlattı.

Bir çöp kutusuna atılan Azeri bayrağıyla ilgili görüntülerin kendisini de rahatsız ettiğini dile getiren Davutoğlu, ''Biz bunu tahkik ettiriyoruz. Türkiye'de hiçbir yerde çöp kutusunun üzerine WC yazılmaz. Birisi hem onu yazıyor, hem o çöp kutusunu yapıyor, hem de bu resmi çekiyor, burada bir provokasyon var. Bizimle kardeşlerimiz arasına fitne sokmak isteyen bir provokasyon'' dedi.

Davutoğlu, ''Yer, gök yere inse dahi Türkiye ile Azerbaycan arasında kim ne fitne koyarsa koysun, Türkiye'de Azerbaycan bayrakları dalgalanmaya devam edecek. Ne olursa olsun, Azerbaycan bayrağı Türkiye'de ebediyen dalgalanacaktır. Çünkü bizim bayrağımızdır'' diye konuştu.

Bakü'deki Türk Şehitliği'nde indirilen bayraklar konusunda da Davutoğlu, ''Bunlar sizin şehitlerinizdir. Azerbaycan için can veren şehitlerimiz, bu şehitlerin gölgesinde uyuduğu bayraklarımız ve o şehitler için fatiha okunmak üzere yapılmış olan Şehitlik Camisini biz Azerbaycan'a emanet ettik'' diyerek, şöyle devam etti:

''Şehitlerimiz bizim için kutsal mekandadır. Bu şehitlerimiz Anadolu'nun her bir yerinden, Balkanlar'dan, Üsküp'ten buraya gelmişler. Biz toprak farkı gözetmedik, burası da bizim toprağımız diyerek buraya geldiler. Konya'da doğmuş olabilirler ama bu sizin şehitleriniz bizim değil. Dolayısıyla Türkiye'de böyle bir hassasiyet oluştu, bunu da Azerbaycanlı kardeşlerimizin çok iyi anlaması gerekiyor. Bunlar sizin şehitleriniz.''

Davutoğlu, ayrıca Azeri ve Türk basınına çağrıda bulunarak, ''Burada en büyük görev sizlere düşüyor. Biz kapalı kapılar ardında çök güzel şeyler konuşuyoruz ama medyanın da bu konuda yardımcı olması gerekiyor. Birisi provokatif olarak resim veya birşey getirir ama Azeri ve Türk basının Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğine yardımcı olması gerekiyor'' dedi.
Azerbaycan Dışişleri Bakanı Memmedyarov ile yapılan görüşmenin nasıl geçtiği yönündeki bir soru üzerine Davutoğlu, görüşmenin çok iyi geçtiğini belirterek, ''Bu görüşme iki kardeş arasında nasıl geçmesi gerekiyorsa öyle geçti'' dedi.

''İki kardeş bazen ufak ihtilaflar da yaşayabilir, ama birbirine açık ve samimi olmak durumundadır ki bugün Memmedyarov beyle çok açık, çok samimi ve çok kardeşçe konuları ele aldık'' diye konuştu.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir kere bizim perspektifimiz şu, Türk ve Azeri dışişleri bakanları oturduklarında iki taraf gibi oturmazlar, iki taraf gibi müzakere etmezler. Aynı meseleye aynı perspektiflerden bakan, aynı tarafta oturan insanlar olarak bakarlar. Türk ve Azeri liderler böyle oturur.

Biz hiçbir zaman Azerbaycan ile ikili görüşmelerimizde ve başka konularda oturup görüşme yaparken iki heyet gibi hiçbir zaman düşünmedik.''

KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi 21. toplantısına da değinen Davutoğlu, Türkiye'nin KEİ'ye büyük önem verdiğini belirterek, ''Türkiye, Azerbaycan'ın da bu organizasyonda yer almasına büyük bir önem vermişti. Azerbaycan'ın, Karadeniz ile ilgisi olmamasına rağmen Türkiye bu organizasyonda Azerbaycan'ın da yer almasında çok ısrarlı oldu, çünkü biz Azerbaycan'ı Hazar ile Karadeniz arasındaki bölgenin en önemli ülkesi olarak kabul ediyoruz'' dedi.

Azerbaycan'ın bu örgüte çok büyük katkılarda bulunduğunu ve büyük başarılara imza attığını vurgulayan Davutoğlu, bugünkü toplantının da kendileri için son derece önemli olduğunu kaydetti.

KEİ'nin hem Karadeniz'in kıyı ülkelerini, hem de çevredeki ülkeleri kapsayacak biçimde işbirliği projeleri geliştirdiğini anlatan Davutoğlu, deniz otoyolları projesi gibi diğer önemli projelerin bulunduğunu ifade ederek, ''Biz ayrıca Karadeniz ile Hazar arasında güçlü bir otoyol bağlantısı olmasına büyük önem veriyoruz'' diye konuştu.

Davutoğlu, Türk dünyasıyla Karadeniz, Türkiye ve Avrupa arasındaki bağlantının Azerbaycan üzerinden gerçekleşeceğini düşündüklerini kaydetti.

Türkiye ile Azerbaycan arasında yeni projeler gerçekleştirilmesinin öngörülüp görülmediği bir soru üzerine Davutoğlu, ''Biz, Azerbaycan'ın ekonomik olarak, enerji hattı olarak, ulaştırmada bütün bu yollardan dünya ekonomisine, Avrupa'ya, Karadeniz'e eklemlenmesini istiyoruz, güçlü bir şekilde onlarla irtibatlaşmasını istiyoruz. Dolayısıyla bu irtibatın enerji hattı üzerinden olması Azerbaycan'a stratejik açıdan büyük bir güç katacaktır'' dedi.

Azerbaycan'ın çıkarına olan her tür enerji projesine destek vermeyi sürdüreceklerini ifade eden Davutoğlu, ''Bu konuda müzakereler sürüyor ve inşallah Azerbaycan ile Türkiye arasındaki enerji konusundaki hususlar da kapsamlı bir şekilde çözüme kavuşur ve daha ileri adımlar atarız. Ama Azerbaycan nasıl tercih ederse, Azerbaycan'ın stratejik olarak geleceğinde hangi proje faydalı olacaksa ve hangisini desteklerse biz onu destekleyeceğiz. Türkiye'nin bu konuda Azerbaycan'ın menfaatinin dışında birşey düşünmesi söz konusu olmaz'' diye konuştu.

Davutoğlu, temasları kapsamında, Bakü'deki Türk Şehitliği'ni ziyaret ederek çelenk koydu ve burada kendisine Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mmmedyarov eşlik etti. Davutoğlu, şehitlikte incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Davutoğlu, ayrıca Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Fahri Hiyaban'daki kabrini ve Azeri Şehitliği'ni ziyaret ederek çelenk koydu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret etti ve çelenk bıraktı.

Ahmet Davutoğlu ve Elmar Memmedyarov, kalabalık bir heyetle ziyaret ettikleri Şehitler Hiyabanı'nda Türk şehitlerin ve Azeri şehitlerin mezarlarına karanfil bıraktı.

Azeri basınının yoğun ilgi gösterdiği ziyarette, her iki dışişleri bakanı da dostluk mesajları verdiler.

Bir süre önce, Şehitler Hıyabanı'ndaki Azerbaycan ve Türkiye bayrakları, 2008 yılında çıkmış olan ''bayrakla ilgili'' yasa çerçevesinde kaldırılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...