Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton arasından bu sabah 45 dakikalık bir telefon görüşmesi yapıldığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley tarafından yapılan açıklamada, iki bakanın PKK, İran ve İsrail-Türkiye ilişkileri hakkında konuştukları belirtildi.

Clinton’ın, PKK konusunda, "PKK terörist bir örgüttür ve bu durum devam ediyor. ABD’nin terör listesinde kalma durumu sürecektir" dediği ve bu konuda güvence verdiği belirtildi.

Clinton’ın PKK’nın Türkiye, ABD ve Irak’ın ortak düşmanı olduğunu bir kez daha ifade ettiği ve bu konudaki kararlılıklarını vurguladığı ifade edildi.

PKK’nın bölgesel istikarara karşı da tehdit olduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanı’nın, Davutoğlu’na, "Türkiye ve Irak’ın ortak çabalarını destekliyoruz" dediği belirtildi.

Bakanlık sözcüsü, görüşmenin İran başlığı hakkında bilgi vermezken, Clinton'ın Türkiye – İsrail ilişkileriyle ilgili de, "Başlattığınız önemli diyaloğu sürdürmenizi diliyoruz. İki ülkenin ilişkisi bölgenin geleceği için hayati önem taşıyor" şeklinde konuştuğunu dile getirildi.