Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü

Koalisyon görüşmeleri bugün resmen başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk ziyaretini CHP'ye yaptı. Kritik görüşme 1 saat 40 dakika sürdü.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 14.07.2015 - 01:11

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü

7 Haziran Genel Seçimleri’nde hiçbir parti tek başına iktidar olabilmek için yeterli oyu alamadı. Bu nedenle koalisyon hükümeti kurulması gündeme geldi.

63. hükümetin oluşturulması için koalisyon görüşmeleri bugün resmen başladı.

İlk turun ilk görüşmesi AK Parti ve CHP arasında yapıldı.

SİVİL PLAKALI ARAÇLA

Sivil plakalı bir araçla CHP Genel Merkezi'ne gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak karşıladı.

Öztrak ile tokalaşan Davutoğlu ve beraberindeki heyet, daha sonra Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmeye geçti.

CHP Genel Merkezi'nin 12'nci katında, basına kapalı gerçekleşen görüşme, saat 14.15'te başladı.

1 SAAT 40 DAKİKA SÜRDÜ

Davutoğlu-Kılıçdaroğlu görüşmesi 1 saat 40 dakika sürdü.

5+1 FORMÜLÜ

Görüşmede CHP'nin talebi üzerine 5+1 formülü uygulandı. Yani bir genel başkan, 5 kurmay bu görüşmede yer aldı. Listeler ilk olarak 4+1 formülü üzerine hazırlanmıştı.

AK Parti heyetinde Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın olacağı açıklanmıştı.

Heyette, AK Parti Ankara Milletvekili Mücahit Arslan da yer aldı. Arslan, heyette yer alacak isimler duyurulduğunda listede yer almıyordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na görüşmede, CHP Genel Başkan Yardımcıları Haluk Koç, Selin Sayek Böke ve Faik Öztrak ile İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi eşlik edeceği bildirilmişti.

Görüşmeye daha önce açıklanan listede yer almayan bir isim de katıldı. O isim Kılıçdaroğlu'nun siyasi başdanışmanı Rasim Bölücek'ti.

KOORDİNATÖRLER BELLİ OLDU

Öte yandan, AK Parti ve CHP heyetlerini koordine edecek isimler de belli oldu. Ediline bilgilere göre AK Parti'de Ömer Çelik, CHP'de ise Haluk Koç kordinasyonu sağlayacak.

KANDİL SİMİDİ VE ÇİKOLATA

Bu arada, AK Parti heyetinin, CHP Genel Merkezi'ne, gümüş tepsi içerisinde kandil simidi ve çikolata getirdikleri öğrenildi.

Davutoğlu, görüşmenin ardından AK Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı yaptı. 

Davutoğlu'nun açıklamasının ardından CHP Sözcüsü Haluk Koç da görüşmeyi değerlendirdi.

MHP VE HDP GÖRÜŞMESİ

Genel Başkan Davutoğlu, koalisyon turları kapsamında yarın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çarşamba günü ise HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile görüşecek.

16 YIL SONRA İLK

Türkiye'de, 16 yıl sonra ilk defa hükümet kurulması için koalisyon görüşmeleri gerçekleştiriliyor.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinde, 1. parti olarak çıkan DSP'nin tek başına hükümet kuracak çoğunluğa sahip olamaması, koalisyon kurma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştı.

Seçimlerde, 136 milletvekiliyle en fazla vekil çıkaran DSP'nin Genel Başkanı Bülent Ecevit, 3 Mayıs 1999'da cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini aldıktan sonra, 129 milletvekili çıkaran MHP ve 86 milletvekiline sahip olan ANAP ile görüşmelerde bulunmuştu. 28 Mayıs 1999 tarihinde imzalanan koalisyon protokolü sonrasında kurulan 57. Hükümet, 9 Haziran 1999 tarihinde TBMM'den güvenoyu almıştı.
Davutoğlu, daha önce de Dışişleri Bakanlığı döneminde, CHP Genel Merkezi'ne gelerek Kılıçdaroğlu ile görüşmüştü.

Sayfa Yükleniyor...