Davutoğlu İran için Brüksel'e gidiyor

Tahran'da temaslarda bulunan, Ahmedinejad'la görüşen, arabuluculuk için 'biz hazırız' mesajı veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün de sürpriz bir şekilde Brüksel'e gidecek.

20.04.2010 - 18:59

Davutoğlu İran için Brüksel'e gidiyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sürpriz bir şekilde bugün Brüksel'e gidiyor.

Azerbaycan ziyaretinin ardından İran'a geçen ve ABD temasları hakkında Tahran'ı bilgilendiren Davutoğlu, 'arabuluculuk için biz hazırız' mesajı vermişti.

İran'dan Belgrad'a geçen, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Yeremiç ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ile baş başa üçlü toplantı yapan Davutoğlu, sürpriz bir şekilde Brüksel'e gitme kararı aldı.

Davutoğlu'nun TSİ 19.00'da biraraya geleceği AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran konusunu görüşeceği belirtildi.

İRAN ZİYARETİ
Davutoğlu, Tahran temasları çerçevesinde İran Dışişleri Bakanı Manuçer Mottaki ile biraraya geldi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, Türkiye'nin İran'la Amerika Birleşik Devletleri arasında, Tahran'ın nükleer faaliyetleri nedeniyle yaşanan sorunda arabulucuğa hazır olduğunu söyledi.

Mottaki ise, yeni yaptırımların İran üzerinde etkili olamayacağını, sorunun diyalogla çözülmesi gerektiğini belirtti.

Davutoğlu ardından, İran'ın nükleer alandaki başmüzakerecisi Said Celili, Meclis Başkanı Laricani ve Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'la da biraraya geldi.

Tahran'daki temaslarını tamamlayan Davutoğlu, Türkiye-Sırbistan-İspanya dışişleri bakanları üçlü danışma toplantısı için Belgrad'a geçecek.

ABD'DEN AÇIKLAMA
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, günlük basın toplantısında bir gazetecinin, "Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran'da bulunduğu ve herhangi bir uranyum transferinde üçüncü ülke olarak Türkiye'nin arabulucu olabileceğini açıkladığı" şeklinde yorumda bulunması ve bu konuya ilişkin görüşünü sorması üzerine, İran konusunda Türkiye'nin oynayabileceği bir rol bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin İran'ın hemen yanındaki bir komşusu olduğunu ve gelecekte İran hakkında olabileceklerden ilk Türkiye'nin etkileyeceğini ifade eden Crowley, bölgenin parçası olarak İran'ın geleceğinin, ABD ve bölgedeki diğer ülkeler gibi Türkiye için de hayati derecede önemli olduğunun farkında olduklarını kaydetti.

Crowley, İran'ın uranyum değiş tokuşu ile ilgili olarak aracı rolü oynanabilmesi için, öncelikle "gerçekten anlaşmaya istekli bir ülke" olması gerektiğini belirterek, geçen aylar boyunca İran'da bunu göremediklerini söyledi.

Türkiye, uluslararası topluluk, ABD, P5 1 gibi ülkelerin bu konuda "yapıcı bir rol oynamaya istekli olduğunu ve geçen yılın sonbaharında masaya konulan önerilerin ilerletilmesine çalıştıklarını" anlatan Crowley, ancak "İran'ın ister ABD, ister Türkiye, ister P5 1 ile olsun, hiçbir şekilde çözüm doğrultusunda gerçekçi ve yapıcı çaba göstermediğini" savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...