Davutoğlu İran'da

Ziyaretin gündemleri arasında Türkiye-İran ilişkileri, Irak, Suriye, Filistin ve İran'ın nükleer programı bulunuyor.

Anadolu Ajansı 04.01.2012 - 20:27

Davutoğlu İran'da

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün akşam saatlerinde geldiği Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile kısa bir görüşme yaptı.

Davutoğlu daha sonra İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile bir araya geldi.

Rahimi ile görüşmede ekonomi başta olmak üzere ikili ilişkilerin ele alındığı ayrıca, bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Davutoğlu, ikinci kez Salihi ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Görüşmede Afrika ve diğer bazı uluslararası konuların değerlendirildiği belirtildi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, İranlı mevkidaşı ile başbaşa görüşmesi ise geç saatlere kadar sürdü.

Salihi-Davutoğlu görüşmesinde Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konularda fikir teatisinde bulunulduğu kaydedildi.

Bakan Davutoğlu, bugün de İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili ile bir araya gelecek. Görüşmede İran'ın nükleer enerji faaliyetlerinin de ele alınacağı ifade edildi.

Basın bilgilendirme toplantısının ardından Davutoğlu'nun, Meclis Başkanı Ali Laricani ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...