Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ürdün ziyareti öncesinde havalimanında açıklamalarda bulundu.

Suriye konusundaki son gelişmeleri değerlendiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Cenevre Anlaşmasının uygulamaya konulması için bazı formüller olduğunu söyledi.

Davutoğlu, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘yaratıcı formül’ diye tanımladığı konu üzerine konuşmuştuk. Değişik formüller konusunda müzakereler sürüyor. Bizim pozisyonumuz açık ve nettir” dedi.

Eline kan bulaşanların geçiş hükümetinde yer almaması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Geçiş hükümetinin başarılı olmasının kriterleri, ülkelerini terk eden mültecilerin ‘ülkemize barış geliyor’ diyebilecekleri bir sürecin başlamasıdır. 100 bin kişinin ölümüne neden olanların geçiş hükümetinde yer almaması gerekir.

Eli kana bulaşmamış olanların müzakerede yer alması gerekir. Ellerinin kana bulaşmaması önemli kriterdir. Suriye muhalefeti toplantıya katılabilir.”

Davutoğlu, geçiş hükümetinin hangi aşamalardan geçerek kurulacağının ilgili tarafların görüşmeleri ve mutabakatıyla sağlanacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Bizim şu andaki, Amman'daki meselemiz ve mesajımız açıktır. 11 ülke İstanbul'da bütün bu konularda mutabakata varmıştı ve bu, ortak bir mutabakat niteliğindeydi. Daha sonra bu mutabakatı bölgesel anlamda da 6 ülkeyle yenilemiştik. Yine o çerçevede, yani, eli kana bulaşmış olanların içinde olmadığı kalıcı bir çözüm için diplomatik her türlü çabanın desteklenmesi, yürütülmesi ve bu iki çerçevede çalışmalarımızı bir ileri aşamaya götüreceğimizi ümit ediyorum."

‘KİMSE KAFA BULANDIRMASIN’
Bakan Davutoğlu, bir soru üzerine, 51 kişinin yaşamını yitirdiği Reyhanlı saldırısında Suriye'deki muhalif güçlerle birlikte hareket eden El Nusra gibi örgütlerin rol aldığı iddialarına tepki gösterdi.

Davutoğlu, "Kimse kafa bulandırmaya kalkışmamalı. Reyhanlı saldırısı faili meçhul değildir, failleri bellidir, yakalanmıştır ve hükümetimiz tarafından da bunun Suriye rejmiyle iltisaklı bazı terör grupları olduğu tespit edilmiştir. Kimse Reyhanlı saldırısının gerçek müsebbiblerini ve katillerini örtme çabası içine girmemelidir" dedi. Konuyla ilgili "hedef saptırma ve gerçek katillerin üstünü örtme çabaları" bulunduğuna işaret eden Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti devleti bu anlamda bütün güvenlik mekanizmalarıyla harekete geçmiş ve failleri bulmuştur. Bu konuda hiçbir tereddütün zikredilmesi söz konusu değil" diye konuştu.

Davutoğlu, Suriye'deki aşırı uçlardan söz edilirken Şebbiha'dan ya da Banyas katliamını yapan terörist gruplardan bahsedilmemesinin dikkate şayan olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Eğer Suriye'de böyle bir yapılanma, hangi türde olursa olsun, teröre bulaşmış ya da Suriye halkına baskı uygulayan hangi yapılanma olursa olsun, Türkiye bunun karşısındadır. Bu konular her şekilde ele alınır, konuşulur ama bunların objektif delillerle ortaya konması gerekir. Yoksa genel ifadelerle Suriye muhalefetine dönük böyle şüphe uyandırıcı bir tutumdan da kaçınmak gerekir."

Türkiye'nin tutumunun açık olduğunu yineleyen Davutoğlu, şunları kaydetti: "Suriye'nin meşru muhalefetine destek veririz, Suriye halkına destek veririz, mültecilere destek veririz, Suriye devleti içinde olup da eli kana bulaşmamış olanların süreçte yer almasına destek veririz. Suriye devletinin devlet yapısının bozulmaması ve Suriye'de bir kaosun çıkmaması için bütün bu sürecin sağlıklı işlemesi bağlamında eli kana bulaşmamış olan kimseyi de herhangi bir şekilde dışlayan bir tutum içinde olmayız. Ama eli kana bulaşmış olanlar, Şebbihalar, son dönemde Suriye'ye girmiş olan yabancı bazı unsurlar, ki bunları takip ediyorsunuz kimler olduğunu ve herhangi bir şekilde teröre bulaşmış olanlara da Türkiye'nin müsamaha göstermesi mümkün değildir."