Davutoğlu: Kaygı verici

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur" dedi.

04.07.2013 - 13:49

Davutoğlu: Kaygı verici

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde Mısır'daki son gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Mısır'da yaşanan süreçte olumlu noktaya gelinmesi için ciddi çaba sarf ettiklerini, bugün de Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamil Amr ile görüşerek son gelişmelere ilişkin bilgi aldığını belirten Davutoğlu, son günlerde yaşanan hadiselerin herkesi derinden üzdüğünü ifade ederek, "Özgürlük, adalet ve demokrasi arayışlarının ürünü olan 25 Ocak Devrimi sadece bölgemizde değil bütün dünyada büyük bir heyecan uyandırmıştır. Dolayısıyla 25 Ocak Devrimi'yle başlayan demokratik sürecin korunması ve ilerletilmesi yönünde herkesin titizlikle çaba göstermesi gerekmektedir" diye konuştu.

Mısır halkının seçimlere gittiğini ve demokratik iradesini kullanarak tarihinde ilk kez serbest, adil ve hür seçimlerle cumhurbaşkanını seçtiğini anımsatan Davutoğlu, muhalif grupların endişelerini dile getirmesinin ve meşru taleplerin demokratik kurallar çerçevkaesinde ifade edilmesinin demokrasinin temel ilkelerinden olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bu noktada, demokratik bir seçimle işbaşına gelmiş olan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Mısır ordusunun müdahalesiyle görevinden alınması, Mısır devriminin kazanımları ve demokratik süreç açısından son derece kaygı verici bir durumdur. Bu konuyu biz de çok titizlikle değerlendirmekteyiz. Demokratik süreçlerin yıkıntıya uğraması bütün Mısır halkının kaybı olacaktır, ayrıca bütün bölgenin ve küresel barış için çaba sarf eden bütün çevrelerin kaybı olacaktır."

"Demokraside sorunlar yine demokrasinin kendi kuralları içinde çözülür" ifadesini kullanan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, halkın iradesini yansıtan açık ve şeffaf seçimle işbaşına gelmiş liderlerin, ancak ve ancak yine seçimle, yani halk iradesiyle görevden alınabileceklerini kaydetti.

Davutoğlu, demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş hükümetin, gerekçesi ne olursa olsun, meşru olmayan yöntemlerle, dahası bir askeri darbe ile devrilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtirken, "Dünkü müdahaleden sonra, Cumhurbaşkanı Mursi ve başbakan dahil olmak üzere, siyasilerin keyfi olarak tutuklanması yahut ev hapsinde tutulması kabul edilemez " değerlendirmesinde bulundu.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA
Bu arada Dşişleri Bakanlığı, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin askeri darbeyle yönetimden uzaklaştırılmasıyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Bakanlık, Mısır'daki durumun, silahlı kuvvetlerin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırması ve anayasayı askıya almasıyla hassas ve endişe verici bir aşamaya geldiğini belirterek, seçilmiş bir cumhurbaşkanının seçim dışı yollarla görevinden uzaklaştırılmasını demokratik hiçbir ülkenin kabul etmesinin mümkün olmadığını bildirdi.
     
Yazılı açıklamada, Türkiye'nin, Mısır'da 25 Ocak Devrimi'yle başlayan demokratik dönüşümü yürekten desteklediği ve demokrasi yürüyüşünde dost ve kardeş Mısır halkının yanında yer aldığı ifade edilerek, "Mısır'da dün meydana gelen gelişmeleri bu bağlamda kaygıyla izliyoruz. Mısır'daki durum, Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin dün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırması ve anayasayı askıya alması ile son derece hassas ve endişe verici bir aşamaya ulaşmıştır" denildi.

Türkiye'nin, toplumun tüm kesimlerinin kaygı ve görüşlerini dikkate alan kucaklayıcı bir yaklaşımın ve diyalog yoluyla sağlanabilecek toplumsal uzlaşının, mevcut krizin giderilmesi için şart olduğuna inandığına değinilen açıklamada, "Seçilmiş bir cumhurbaşkanının seçim dışı yollarla görevinden uzaklaştırılmasını demokratik hiçbir ülkenin anlaması ve kabul etmesi mümkün değildir. Mısır'da da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye bu yeni dönemde gereken saygının gösterilmesini bekliyoruz" ifadesine yer verildi.

Dost ve kardeş Mısır halkının 25 Ocak 2011 Devrimi ile başlattığı demokratikleşme sürecinin başarıya ulaşması için tüm tarafların sağduyu ile hareket etmeye, hukukun üstünlüğü ilkesine saygı duymaya ve en kısa zamanda serbest ve adil seçimler düzenleyerek demokratik düzeni yeniden tesis etmeye davet edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Mısır'ın en kısa sürede gücünü anayasal meşruiyetten alan, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygılı bir sivil yönetime kavuşmasını temenni ediyoruz. Mısır halkının ve yönetiminin toplumsal uzlaşı ve demokrasi temelinde sorunlarını çözeceğine inanıyoruz. Türkiye, her zaman olduğu gibi, dost ve kardeş Mısır halkının yanında olmaya ve Mısır'ın siyasi istikrarına, birlik ve beraberliğine ve ekonomik kalkınmasına destek vermeye devam edecektir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...