Hükümete sınır çötesi operasyon yetkisi veren tazkerenin 1 yıl daha uzatılmasının görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda, füze kalkanı tartışması yaşandı.

Radar sisteminin kurulacağı Malatya'nın CHP'li milletvekili Veli Ağbaba, sistemi 'İsrail kalkanı' olarak niteleyince, yanıt Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'dan geldi.

"Malatyalıların kışkırtılmasına izin vermeyiz" diyen Davutoğlu, sistemle ilgili ilk kez ayrıntılı bilgi de verdi.

Malatya Kürecik'e konuşlandırılacak olması, tezkerenin görüşüldüğü Meclis'te gerilimi artıran bir diğer konu oldu.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağababa'nın, "Malatya kürecik bölgesine kurulması planan İsrail füze kalkanı...” sölerine, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'dan itiraz geldi.

Davutoğlu, "Milletvekili burada ‘İsrail kalkanı’ derse bu saptırmadır. Bu Türkiye’nin ulusal güvenlik meselelerini küçük dar siyasi çıkarlara alet etmektir. Malatyalıları kışkırtmaktır. Buna izin vermeyiz” şeklinde konuştu.

KALKAN KURULMAZSA...
Kürecik'te kurulacak sistemle ilgili ilk kez ayrıntılı bilgi veren Bakan Davutoğlu,”Bu bir erken uyarı sistemidir. Bu erken uyarı sisteminin Türkiye'de değil başka bir ülkede olması halinde, Türkiye topraklarının sadece Marmara Bölgesi koruma altına giriyor” dedi.

Davutoğlu, Türkiye'nin denetimi dışında bir sürecin devreye girmesi söz konusu olmayacağını vurguladı ve şunları söyledi:

"Ulusal güvenliğimizi riske edecek herhangi bir adım atılması durumunda, sürecin her aşamasında Türkiye müdahil olabilecektir. Önlemlere rağmen prensiplerin dışına çıkılması durumunda anlaşma 2 yıl süreyle kısıtlanmıştır. Türkiye, tek taraflı fesih yetkisine de sahiptir."