AK Parti'nin 15. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla genel merkez önünde düzenlenen programda kürsüye çıkan Davutoğlu, konuşmasına, "Milletleri ve siyasi hareketleri diğerlerinden ayıran ve izzetli kılan, kolay zamanlardaki tavırları değildir. Milletleri ve siyasi hareketleri izzetli kılan, zor dönemlerde, sıkıntılı kavşaklarda, bunalımlar bekleyen günlerde aldıkları tavırlardır. 15 yıllık AK Parti'nin tarihinde zor dönemeçleri hep beraber geçtik." sözleriyle başladı.

Davutoğlu, AK Parti'nin 15. yılının daha anlamlı bir şekilde kutlandığını vurgulayan Davutoğlu, bundan bir ay önce, 15 Temmuz'da bir demokrasi zaferine hep beraber imza atıldığını, hep beraber Türkiye'nin geleceğini karartmak isteyenlere "dur" denildiğini ifade etti. Milleti ve bir siyasi hareket olarak AK Parti'yi diğerlerinden ayıran temel özelliğin bu olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"15 Temmuz gecesi, ertesi sabah karanlık bir güne uyanacağını düşünenleri, Türkiye'nin geleceğini karartmayı planlayanları sükutu hayale uğratan, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde bir milletin bir gece içerisinde tekrar şaha kalkması olmuştur. İşte millet o gece kendi varlığını bir kez daha bütün dünyaya göstermiştir. Milletin bağrından çıkan AK Parti hareketi, o hareketin neferleri, o gece sokakları, meydanları doldurarak 'Bu sokaklar, bu meydanlar, bu caddeler, bu şehirler ve bu kader bizimdir' dedi."

Darbe girişiminde şehit olanlara Allah'tan rahmet dileyen Davutoğlu, şehitlerin nice 15 yıllarda gönüllerde, yüreklerde hiçbir zaman unutulmayacak bir yerde yaşayacaklarını söyledi. Davutoğlu, o gece ortak tavır sergileyen bütün siyasi partileri de takdirle andıklarını dile getirdi.

"MİLLETİN MAKUS TALİHİNİ DEĞİŞTİRDİ"

Davutoğlu, zor bir dönem olan 20. yüzyılın başında da Balkan Savaşı, Trablusgarp Savaşı ve ardından İstiklal Harbi ile bir milletin kaderinin yeniden çizildiğine dikkat çekerek, AK Parti 2001'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde kurulduğunda, Türkiye'nin bir fetret dönemi yaşadığını belirtti. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İçinden çok güçlü devlet adamları, iki cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Abdullah Gül'ü çıkarmak yanında bütün bir milleti harekete geçiren bu hareket, 14 yıl içinde milletin makus talihini değiştirdi. Baktılar ki bu hareketi durdurmak, Türkiye'nin geleceğini karartmak mümkün değil, baktılar ki bu millet 14 Ağustos 2014'te yüzde 52,5'le bir cumhurbaşkanı seçti, 1 Kasım'da yüzde 49,5'le 4 yıllık bir istikrar döneminin önünü açtı, durdurmak için daha önce denedikleri kumpasları, tuzakları tekrar harekete geçirdiler. FETÖ denilen bir şebeke, bir çete, devletimizin her yerine sirayet etmeye çalışan bir suç örgütünü bir düğmeye basarak harekete geçirdiler ama hesap edemediler, bütün bir milletin yumruk olduğunu, bütün bir AK Parti kadrosunun omuz omuza olduğunu hesap edemediler."

"TEK BİR YÜREK, TEK BİR ZİHİN, TEK BİR BİLEK"

Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün verdiği açık ve net mesajlar sonrası bütün AK Parti kadrolarının ve liderlerinin omuz omuza ortaya koydukları tek mesajın, "Bu milletin kaderi, millet olmadan belirlenemeyecek, tayin edilemeyecek, geleceği karartılamayacak" olduğunu söyledi.

AK Parti kadrolarına, "Biriz, beraberiz, omuz omuzayız ve hep bu meydandayız. Hiçbir nifak, hiçbir fitne bu büyük ailenin arasına giremeyecek ve hiçbir tuzak bu büyük ailenin arasındaki muhabbet bağını asla çözemeyecek" diye seslenen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Buradan hareketle 78 milyon vatandaşımıza, kardeşimize seslenerek diyoruz ki merak etmeyiniz, tuzak kuranlar olduğu gibi o tuzakları bozan Rabb'imiz ve Rabb'ine hizmeti, millete hizmeti hayatın anlamı gören AK Parti kadroları var. Bütün milletimize bundan sonra da herhangi bir tehlike söz konusu olduğunda AK Parti kadrolarının yekvücut halinde, tek bir yürek, tek bir zihin, tek bir bilek halinde bir arada olduğunun bilinmesini istiyoruz. AK Parti herhangi bir siyasi hareket değildir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin herhangi bir siyasi devlet olmadığı gibi... Bizler köklü tarihten gelen bir devlet geleneğine sahibiz. AK Parti bu toplumun bütün kılcal damarlarında varlığını sürdüren bir siyasi harekettir.

O gece gözyaşları içerisinde, dualarla bizi izleyen bütün mazlum gönül coğrafyamıza seslenerek diyoruz ki hiç merak etmeyiniz, Türkiye Cumhuriyeti devleti dimdik ayaktadır. Bu devlete yeni ruhunu veren AK Parti kadroları da ayaktadır. Hiçbir mazlumu hiçbir yerde yalnız bırakmayacağız."

"GÜN SINAV GÜNÜDÜR"

Darbeye "darbe" diyemeyen uluslararası toplumu da eleştiren Davutoğlu, "Gün sınav günüdür. Demokrasiye inanıyorsanız, bir milletin kendi iradesiyle kendi geleceğini belirleyeceğine inanıyorsanız bizim yanımızda net tavrınızı almak durumundasınız. Bu çetenin elebaşısını Türkiye'ye, adaletin huzuruna çıkarmak üzere teslim etmek durumundasınız." dedi.

Davutoğlu, AK Parti'nin kuruluşunun 15. yılını kutlayarak, "Nice 15 yıllar hep omuz omuza, güzel günleri birlikte inşa etmek üzere güç ve çaba sarf etme kapasitesini Allah bize nasip eylesin. Allah şehitlerimize rahmet eylesin, milletimize, devletimize zeval vermesin. AK Parti kadrolarına bu demokrasi platformlarında, bütün seçimler sonrasında olduğu gibi AK Parti Genel Merkezi önünde hep zafer kutlamayı nasip eylesin. Her şey geçici, baki olan Allah'ın ve milletin rızasıdır." diyerek konuşmasını tamamladı.