Ankara ile Bağdat arasındaki buzlar eriyor. İki yıl aradan sonra Ankara'ya gelen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Başkent'te devletin zirvesi ile biraraya geldi.

İlk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen Zebari daha sonra Meclis Başkanı Cemil Çiçek'le görüştü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu-Zebari görüşmesinde ise bir süredir etkin olmayan işbirliği mekanizmasının yeniden çalışması kararı alındı.

İkili görüşmelerin ardından Ankara Palas Devlet Konukevi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Zebari, "Bu ziyaretimizle, sanırım eski sayfayı kapatıp yeni bir döneme geçmiş bulunmaktayız. Yakın zamanda iki ülke arasında karşılıklı ziyaretlerin ve teknik heyet görüşmelerinin olacağını da göreceksiniz. Ortak yanlarımız aramızdaki sorunlardan çok çok daha fazladır.

Her ülkenin politikası farklı olabilir ama aramızdaki problemlerin hepsi çözümlenebilir niteliktedir. Resmi ve diplomasi kanallarımız açık. Medya üzerinden değil, doğrudan kendi aramızda bir mekanizma kurmayı kararlaştırdık. İki taraf da bunun ne kadar kıymetli olduğunu biliyor" diye konuştu.

'HALKINI BOMBALAYAN İKİ LİDER'
Davutoğlu, Suriye yönetimine yönelik dikkat çeken bir benzetmede bulundu. Davutoğlu, "Yakın dönemde kendi şehirlerini, halkını bombalayan iki lider çıktı; biri Saddam ve biri Beşşar Esad" diye konuştu.

Irak'la yeniden başlayan temasların ardından önce Bakan Davutoğlu; Aralık ayında ise, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in bağdat'a bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Davutoğlu, "Önümüzdeki günlerde, inşallah Kasım ayının ilk yarısında ben Bağdat'ı ziyaret edeceğim" diyen Dışişleri Bakanı, "Önümüzde iki hafta içinde inşallah ben Irak'a gitmiş olacağım. Çok özlediğim Bağdat'a tekrar kavuşmak imkanı bulacağım" diye konuştu.