Davutoğlu: Şam başka sorumlu aramasın

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'deki saldırıdan Türkiye'nin sorumlu tutulmasını eleştirdi. Türkiye'nin bu yollara başvurmayacağının altını çizen Davutoğlu, "Şam sorumluyu başka yerde aramasın" dedi.

19.07.2012 - 20:27

Davutoğlu: Şam başka sorumlu aramasın

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de üç üst düzey yetkilinin öldüğü saldırının ardından ilk kez konuştu.

Davutoğlu, saldırıda Türkiye’nin de parmağı olduğu iddialarıyla ilgili "Türkiye bu yola tevessül etmez, Şam sorumluyu başka yerde aramasın" dedi.

Davutoğlu, katıldığı bir panelin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye Enformasyon Bakanı’nın üç üst düzey yetkilinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili, Türkiye, İsrail, Katar ve Suudi Arabistan’ı suçlayan açıklamalrına değinen Davutoğlu şunları söyledi:

"Dün, keşke bunların hiçbiri yaşanmasaydı, keşke bu acıları Suriyeli kardeşlerimiz hiç görmemiş olsalardı. Maalesef bizim, bütün Arap toplumlarının, bütün uluslararası kuruluşlarının seslenmelerine rağmen bu politikayı sürdüren yönetimdir, sorumluyu başka yerde aramasınlar.

Türkiye bu tür yollara hiçbir zaman tevessül etmemiştir. Tevessül de etmeyecektir. Ancak tarihin öğrettiği bir şey zulm ile abad olunmayacağı gibi, bir halkı sürekli top, tank ateşiyle baskıyla da susturmak mümkün olmaz''

'EDEP YA HU'
Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun kendisini hedef alan argo içerikli sözlerine de değindi.

Davutoğlu,''Biz bu konulara da, Hazreti Mevlana'yı, Hacı Bektaşı Veli'yi benimseriz. 'Edep ya hu' deriz ya da 'Sükut ediyorsam asaletimdendir, söyleyecek sözüm var ama bir söylenen söze, lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye' diyerek, zaten ilkeyi Hazreti Mevlana koymuş. Şimdi bu söze ne söylenir. Edeb ya hu denir, İnşallah, bir daha Türk siyaseti böyle bir uslüp kullananların eline kalmaz denir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...