Davutoğlu: Son vatandaşımız dönene kadar...

Dışişleri Bakanı Ahmet davutoğlu, İsrail'in gözaltındakileri serbest bırakacağını yönündeki açıklamasına, "Son Türk vatandaşı topraklarımıza girene kadar takibimiz bitmez" dedi.

Anadolu Ajansı 02.06.2010 - 01:36

Davutoğlu: Son vatandaşımız dönene kadar...

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaklaşık 2 buçuk saat süren bir görüşme yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısında Washington'daki temaslarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında, tek bir Türk vatandaşının dahi İsrail topraklarında kalmasına ve sorgulanmasına izin verilmeyeceğini belirten, esas sorgulanması gerekenlerin ve korsanlık eylemini yapanların İsrail makamları olduğunu dile getiren Davutoğlu, kısa süre içerisinde tüm vatandaşların hiçbir ön şart olmaksızın serbest bırakılmasını istediklerini vurguladı.

Davutoğlu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun sözcüsünün ''Mavi Marmara'' gemisi dahil Gazze'ye yardım filosundan gözaltına alınanların derhal serbest bırakılacağını açıkladığının ifade edilmesi üzerine de ''Son Türk vatandaşı, şehitlerimiz de dahil, Türk topraklarına girene kadar bizim takibimiz bitmez. Biz haberlerle açıklamalarla yetinmeyiz'' dedi.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk defa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bir başka ülkenin iradi saldırısına maruz kaldığını kaydederek, İsrail'den sözlü bir özür beyanının kendilerini tatmin etmeyeceğini bildirdi. Davutoğlu, ABD'nin olaya ilişkin ilk açıklamalarının beklentilerini karşılamadığı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine de buradaki temaslarının ardından ABD'nin, Türkiye'nin kaygılarını çok daha iyi anladığını söyledi.

"VERİMLİ VE YAPICI"
Davutoğlu, Clinton ile yaptığı görüşmede asıl olarak İsrail ile ilgili son gelişmeler ve İran konusunun ele alındığını söyledi.

Görüşmeyi, ''çok verimli, yapıcı ve son derece samimi'' olarak nitelendiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Biz kendi taleplerimizi çok net bir şekilde dile getirdik. Türk-Amerikan ilişkileri özel ilişkilerdir. Amerikan-İsrail ilişkileri de kendi özelliğine sahip ilişkilerdir. ABD tarafına, uluslararası sularda, sivil gemilere dönük olarak yapılan bu korsanlık faaliyetinin ne kadar hukuk dışı olduğunu bir kez daha anlatma fırsatı bulduk.

Ayrıca, yaklaşık son 48 saattir yürüttüğümüz müzakereler var. Dün Ehud Barak ile görüşmüştüm ve vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını talep etmiştik. Daha sonra bir kısım uçaklarımız Tel Aviv'e ulaştı fakat İsrail yönetimi hala bu konuda beklediğimiz hızda davranmıyor.''

BM GÜVENLİK KONSEYİ
Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinde dün gece yarısı İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili olarak, Türkiye'nin talep ettiği unsurları içeren güçlü bir başkanlık açıklamasının kabul edildiğini belirterek, kendisinin de süreci Washington'dan bizzat takip ettiğini, gerekli temaslarda bulunduğunu kaydetti.

Davutoğlu, olayın üzerinden 24 saat geçmeden BM Güvenlik Konseyinin tatil günü toplanarak, bütün üyelerin destekleriyle böyle güçlü bir kararı çıkarmasının Türkiye açısından önemli bir gelişme olduğuna dikkati çekti. Bütün üye ülkelerin Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını vurguladıklarını ifade eden Davutoğlu, ''Yakın dönemde BM Güvenlik Konseyinin çalışmalarını takip edenler bilirler ki bu, İsrail'in ilgili olduğu bir konuda çıkan en güçlü, en net karardır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...