Davutoğlu: Suriye için yeni yol açacağız

“Suriye'nin Dostları Grubu” toplantısından dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye’de barışçıl çözüm umudunu kaybetmediklerini belirterek, “Yolun bittiği yerde yeni bir yol açacağız” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.02.2012 - 11:02

Davutoğlu: Suriye için yeni yol açacağız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Dostları Grubu toplantısı sonrası Tunus'tan İstanbul'a dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalar yaptı.

Rusya ve Çin’le Suriye konusunda görüşmeye devam edeceklerini belirten Davutoğlu, "Ama birileri bir şeye göz yumuyor diye bizim de göz yummamız beklenmesin" dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Suriye, mübalağasız, Ortadoğu barışı açısından jeopolitik bağlamda en önemli ülke. Suriye'nin bölgesel barış için bir an önce halkın talepleri doğrultusunda yeni bir yapıya kavuşması lazım" dedi.

Davutoğlu, gazetecilerin Suriye'de barışçıl çözümün zor gözüktüğünü belirtmeleri üzerine, "Umudunuzu kaybettiğinizde hareket kabiliyetinizi de kaybedersiniz. Yolun bittiği yerde yeni bir yol açacağız" dedi.

'SURİYE'NİN BÖLÜNMEMESİ İÇİN UĞRAŞIYORUZ'
Suriye'de Esad'ın ayrı bir Nusayri devleti kurması ihtimali iddialarının sorulması üzerine de "Eğer bir bölünme planı varsa biz bunun olmaması için çalışıyoruz. Birilerinin zihninde böyle bir şey varsa bütün gayretimiz bunun olmaması yönündedir" diye konuştu.

Suriye'den Büyükelçinin çekilip çekilmeyeceğinin sorulması üzerine de Davutoğlu, bunu değerlendireceklerini belirterek, "Biz prensip olarak Libya'da da Irak'ta da temsilciliklerimizi açık tutarak halkla temasımızın sürmesini istiyoruz. Ama eğer böyle bir karar almak gerekirse onu da alırız" dedi.

Suriye'nin en büyük azınlığını oluşturan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler. (Grafiği büyütmek için tıklayın) Suriye'nin en büyük azınlığını oluşturan Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgeler. (Grafiği büyütmek için tıklayın)

Suriye Ulusal Konseyi ile Tunus toplantısının ardından tekrar görüşeceklerini anlatan Davutoğlu, İstanbul'da düzenlenecek Suriye'nin Dostları Grubu toplantısı öncesinde özel gündemli iki toplantı daha yapacaklarını belirtti.

Ortadoğu'da bütün dinlerin ve mezheplerin bir arada yaşamasını istediklerini dile getiren Davutoğlu, “Toplantıya Suriye'deki Hristiyan azınlık liderlerinin de davet edileceğini belirterek, "Suriye'de ulusal uzlaşı ile ilgili bir toplantı, Ortadoğu'da dini barış, azınlıklar, Hristiyanlarla ilgili bir toplantı ve Suriye Dostları Grubu toplantılarının üçü de Mart ayı içinde İstanbul'da olacak" dedi.

Suriye'deki dini grupların dağılımı(Grafiği büyütmek için tıklayın) Suriye'deki dini grupların dağılımı(Grafiği büyütmek için tıklayın)

"Artık küresel ölçekte olsun bölgesel ölçekte olsun her oluşan masada biz varız" diyen Davutoğlu, Katar'da düzenlenecek Kudüs toplantısına Türkiye'nin davet edildiğini ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın bu toplantıya katılacağını dile getirdi.

Davutoğlu, Suriye'nin Dostları toplantısından önce de bu sorunun çözülmesini umduğunu dile getirdi.

SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ
Uçakta 26 Şubat doğumlu olan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na doğum günü sürprizi de yapıldı.

Ahmet Davutoğlu gazetecilere açıklama yaparken kabin görevlileri ve Dışişleri Bakanlığı personeli, hazırlanan pastayla Davutoğlu'nun doğum gününü kutladılar.

Getirilen pastadan yiyen Davutoğlu, gazetecilere de pasta ikram etti.

Uçakta bulunan Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioj da Davutoğlu'nun doğum gününü kutladı.

Sayfa Yükleniyor...