Davutoğlu, Tunceli'de konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "AK Parti hareketi, 'devletin milleti adam edeceğine' dair inancı yerle bir etti. Devlet, milletin emrindedir, hizmetindedir" dedi.

Anadolu Ajansı 28.05.2015 - 19:31

Davutoğlu, Tunceli'de konuştu

Davutoğlu, partisince Tunceli Atatürk Spor Salonu önündeki alanda düzenlenen mitingdeki konuşmasına, bereketli Munzur'a, Dersim'e, Horosan erenlerine, Kureş Baba'ya, Düzgün Baba'ya, Sarı Saltuk'a, Mansur Baba'ya, Tunceli'nin yürekli ve güzel insanlarını selamlayarak başladı.

Kurtuluş Savaşı'na destek veren Dersimlilere de selam gönderen Davutoğlu, Tunceli'nin ilçelerinin isimlerini tek tek sayarak selamdı.

Bugünkü yoğun programı nedeniyle alandakilerin beklemek zorunda kaldığını dile getiren Davutoğlu, bugünkü Siirt ve Mardin mitinglerinden sonra Elazığ'a geçtiğini, buradan da Malatya'ya gideceğini, bu şekilde bir günde beş kentte bulunacağını ifade etti.

"Dersim dört dağ içinde, gülü var bağ içinde, Dersimi hak saklasın, bir gülüm var içinde" türküsünü hatırlatan Davutoğlu, kasım ayında kente geldiğini ve en fazla ziyaret etmek istediği şehirler arasında Tunceli'nin bulunduğunu söyledi.

Bugünkü en anlamlı buluşmanın, Tuncelilerle olduğunu anlatan Davutoğlu, Munzur'un eteklerinde halkla buluştuklarını vurguladı.

Başbakan Davutoğlu, Konya'dan, Toroslar'dan Munzur'a selam getirdiklerini belirterek, 7 Haziran'da kutlu bir yürüyüşün önemli bir aşamasından geçildiğini dile getirdi.

AK Parti davasının en iyi anlatılacağı yerlerden birinin Dersim olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, "Eksi Türkiye dediğimizde ne kastedildiğini, yeni Türkiye'yi, özgürlükler Türkiye'sini en iyi anlatacağımız vilayetlerden biri Tunceli'dir. Dedim ki, 'Program yaparken tüm illeri gideceğiz'. Hassaten de Dersim'e gidip bir daha Munzur'a, Horasan erenlerine, seyitlere selam vereceğiz" ifadelerini kullandı.

"12 EYLÜL REJİMİNİN ZİHNİYETİ, 28 ŞUBAT'TA DA DEVAM ETTİ'

Bu toprağın çocuğu olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir türlü tek parti ve CHP dönemindeki yasaklarla yüzleşemediğini söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Buraya gelen CHP müfettişleri demişler ki 'Dersim bir çıbandır Cumhuriyet için'. Başka birisi Naci Tuğrul demişti ki 'Dersim adam olmalıdır, adam olmazsa devlet onu adam eder'. İşte biz, AK Parti hareketi, devletin milleti adam edeceğine dair inancı yerle bir ettik. Devlet, milletin emrindedir, hizmetindedir. O gün tek parti döneminde bunu Dersim için söyleyenler, 27 Mayıs'ta Demokrat Partililer için söyledi. Dediler ki 'Kuyruklar ve DP'li olmak memlekette suç sayıldı'. Sonra 12 Eylül'de herkes için, Kürtler için, muhafazakarlar ve Aleviler için söylendi. 'Siz söyle inanacaksınız' dendi. 'Siz şöyle giyineceksiniz' dendi. 'Siz şu şekilde düşüneceksiniz' dendi. 'Değilse Diyarbakır hapishanelerine gideceksiniz, Mamak ve Metris'e gideceksiniz' dendi. 12 Eylül rejiminin zihniyeti, 28 Şubat'ta da devam etti.' Başı örtülüler ve başı açıklar' diye ayrıma tabi tuttular kardeşlerimizi."

"BİZİM İÇİN HZ. MEVLANA NEYSE, HACI BEKTAŞİ VELİ ODUR"

Başbakan Davutoğlu, 12 Eylül'ün, 28 Şubat'ın kalıntılarının AK Parti iktidarını 2002'de başlattığı büyük hamlelerle yerle bir edildiğine işaret ederek, "Bir daha bu ülkede hiçbir şekilde, hiçbir gerekçeyle darbe, vesayet, baskı ve zulüm olmayacak. Dersim'in acıları bir daha yaşanmayacak. Kimseye nasıl inanacağı, nasıl düşüneceği empoze edilmeyecek. 'Bize kıymayın' diyen seyitlerin acılarına hem ortak olunacak hem de o dönemde yapılan acılara. Zulümlerle hiç çekinmeden yüzleştik, yüzleşiyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dersim'deki olaylarla ilgili millet ve devlet adına özür dilediğinde, Kılıçdaroğlu ve CHP'nin, özgürlükçü olduklarını iddia edenlerin bu çağrıya katılmadığını belirten Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ben buraya geldim. Dersim'de, daha önce Hacı Bektaş-ı Veli'nin huzurunda, tüm Horasan erenlerinin huzurunda, Alevi kardeşlerimiz ve Sünni kardeşlerimiz arasında hiçbir şekilde bir daha ayrım yapılmayacağının taahhüdünde bulundum.

Buralarda Horasan erenlerine sahip çıkmalarını söyledim, Bizim için Hz. Mevlana neyse, Hacı Bektaş-ı Veli odur. Ahi Evran ne ise, Arslan Baba odur. Onun oğlu Mansur Baba odur. Onların talebesi, Arslan Baba'nın talebesi Hoca Ahmet Yesevi odur. 12 imamın yolunun yolcusuyuz biz. Hak peygamberin, ahvalinin, seyitlerinin yolcusuyuz.

Hiçbir yerde, şimdiye kadar düşüncesi ve inancı dolayısıyla, mezhebi dolayısıyla kimseyi ayrımcılık yapılmasına izin vermedik. Bundan sonra da izin vermeyeceğiz. 12 Eylül'ün kalıntılarını yok etmek için büyük bir özgürlük hamlesini başlattık. Önce Olağanüstü hali kaldırdık. Buralarda Olağanüstü hal, halkı o kadar bezdirmişti ki 'bir yerde 50 kilogramdan fazla bir evde un olamaz' diye kurallar koyulmuştu. Aynen tek parti dönemdeki gibi. Olağanüstü hali kim kaldırdı? Özgürlükleri bu memlekete tekrar kim getirdi? Devlet Güvenlik Mahkemelerini, Emasya protokollerini kim kaldırdı? En önemlisi insan onurunu yok sayan, işkenceyi tüm Türkiye'den sildik attık. Bir daha devletin, milleti veya milleti herhangi ferdinin şu veya bu suç dolayısıyla işkenceye tabi tutulacağı eski Türkiye'ye dönülmesine izin vermeyeceğiz."

"HDP, CHP VE MHP BİR ARADA..."

Davutoğlu, partisinin Tunceli mitinginde yaptığı konuşmada, "derin devlet" diye anılanlar ile darbelere ve vesayete öncülük edenler ile HDP, CHP ve MHP'nin bir arada olduğunu ifade etti.

Özgürlüklerin devamı, herkesin inandığı gibi yaşayacağı, herkesin anadilinde istediği gibi konuşacağı Türkiye'yi gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, "7 Haziran'da bunu hiçbir zaman değişmeyecek güçlü bir tahkimatla tahkim edeceğiz. Nasıl geçmişte Kürt meselesinde istismarların önüne geçmişsek ve atılması gereken adımları çekinmeden atmışsak, şimdi de Alevi vatandaşlarımızın üzerinde yürütülen her türlü istismara karşı 'bu memlekette Türk-Kürt, Sünni-Alevi ayrımı olmamıştır, olmayacaktır' demeye kararlıyız" diye konuştu.

Devlet ahlaklarının Hoca Ahmet Yesevi'den Arslan Baba'ya, Mansur Baba'ya, Hacı Bektaş-ı Veli'ye, Hazreti Mevlana'ya gelen anlayışa dayandığını dile getiren Davutoğlu, "Bizim dergahımız umutsuzlar dergahı değildir. İnsan onuru için yaşamak isteyen herkese 'gel' deriz, beraber yürürüz" dedi.

Davutoğlu, diğer partilerin genel başkanlarının ya doğuda ya batıda olduğuna dikkati çekerek, AK Parti'nin 81 ilde kampanya yürüttüğünü vurguladı.

AK Parti'nin 3 ilde milletvekili olmadığını belirten Davutoğlu, alandakilere "Tunceli artık hasretimize son verecek mi? Ankaraya milletvekili gönderecek mi?" diye seslendi.

Ahmet Davutoğlu, geçen Kasım'da Tunceli'ye birçok söz verdiğini anımsatarak, bunları birer birer yerine getireceklerini vurguladı.

İktidara geldiklerinde Tunceli'de tek ambulans olduğunu anımsatan Davutoğlu, günümüzde 32 ambulans olduğunu, nitelikli yatak sayısını 2'den 163'e yükselttiklerini anlattı. Davutoğlu, eski devlet hastanesinin ağız ve diş sağlığı merkezi olacağını ifade ederek, kentteki hizmetleri kat kat artırarak devam ettireceklerini belirtti.

Davutoğlu, Erzincan-Tunceli-Pülümür yolunun yapılacağını, böylece Karadeniz'i Ortadoğu'ya bağlayacak ana karayolunun Tunceli'den geçeceğini söyledi.

Tunceli'deki yatırımlardan örnekler veren Davutoğlu, "8 feribot yapıyoruz. 2'si teslim edildi. Birisi Pertek'e, birisi Çemişgezek'e. Gelirken gördüğümüz bu güzel baraj gölü, bu güzel sular, bu bereketli dağlar yeniden canlanacak" dedi.

"HDP NE KADAR PROVOKASYON YAPARSA YAPSIN..."

Çözüm sürecine değinen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Önemli olan barışı, çözüm sürecini inşa etmemiz. Kim ne yaparsa yapsın, çözüm sürecini kararlı bir şekilde devam ettireceğiz ve annelerimizin gözlerinden bir damla yaş düşmesine izin vermeyeceğiz. HDP ne kadar provokasyon yaparsa yapsın, dış ve iç çevreler kardeş kavgasını ne kadar provoke ederse etsin, dışarıdan veya içeriden mezhep farklılıklarını kimler kaşırsa kaşısın, Türkiye, bütün vatandaşlarına aynı insan onuru anlayışıyla yaklaşan, birleştiren, bütünleştiren, geleceğe beraberce yürüyen ortak kader inancını, bilincini temel ittihaz edecek ve çözüm sürecini mutlaka başarıya ulaştıracağız.

Ezeli ve ebedi kardeşliğe var mısınız? Aramıza nifak sokmak isteyenlere karşı 'biz asırlarca buralarda, bu dağlarda, bu bahçelerde, ovalarda beraber yaşadık. Ebediyete kadar da beraber yaşayacağız' demeye var mısınız? Biz de Tunceli'ye her sözümüzü yerine getireceğiz. Dersim Müzesi'nin inşaatı devam ediyor. Ziyaret yollarının tamiratları başladı. Üniversitenin isminin 'Munzur' olması için bürokratik işlemler tamamlandı. Seçim sonrasında ilk işlerimizden biri bu olacak. Ayrıca yarı olimpik yüzme havuzu, spor salonu inşa ediyoruz. Dersimspor'u da tebrik ediyorum. Bölgesel amatör ligden üçüncü lige çıkmış. Tunceli'deki bütün gençlerin spor ihtiyaçlarını karşılayacağız. Dersimspor'un da başarısı için gereken desteği vermeye devam edeceğiz. Akpazar Ovası'na bir sulama tesisi yapıyoruz. Ovacık kayak tesisleri için ön çalışmalar yapıldı. Ayrıca en geç 2016'da doğalgaz Tunceli'ye gelmiş olacak."

Davutoğlu, konuşmasını, alandakilerden "Tunceli'den AK Parti'ye milletvekili sözü" alarak bitirdi.

NOTLAR

Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, mitingin yapıldığı alana parti otobüsüyle geldi. Burada vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Davutoğlu çifti, platformdan vatandaşları selamladı, karanfil dağıttı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması sık sık "Dik dur eğilme, Çemişgezek seninle", "Tunceli seninle gurur duyuyor" sloganlarıyla kesildi.

Türk bayrakları ve parti flamalarıyla süslenen miting alanına, "Yeni Türkiye yolunca ikinci yarı başlıyor", "Sayın Başbakanımız hoşgeldiniz", "Yeni güç, büyük Türkiye", "Daima adalet, daima kalkınma" ve "Birlikte daha güçlü" pankartı asıldı.

Bu arada meydandaki bir binaya, dev boyutta Türk bayrağı ile Başbakan Davutoğlu'nun resimleri asıldı. Ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla alanı dolduranlar, Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını alandaki dev ekrandan da izledi.

Konuşmanın sonunda Başbakan Davutoğlu, alandaki bir vatandaşı sahneye çağırarak sohbet etti, çiçek verdi.

AK Parti'nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanan Türkçe ve Kürtçe şarkıların da seslendirildiği mitinge, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Tunceli milletvekili adayları da katıldı.

Sayfa Yükleniyor...