Davutoğlu: "Umarım kimse 'Biz bu oyunda yokuz' demez"

Başbakan Davutoğlu, iftar programında konuştu. Davutoğlu, "Umarım kimse seçimin ardından söyledikleri gibi 'Biz bu oyunda yokuz' demez. Bunu diyen kendisini siyaset dışına iter. Hepimiz bu oyunun bir parçası olmak durumundayız" dedi.

Haberler - ntv.com.tr - DHA 02.07.2015 - 03:57

Davutoğlu: "Umarım kimse 'Biz bu oyunda yokuz' demez"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'de görev yapan yabancı büyükelçilerle iftar yemeğinde bir araya geldi.

Koalisyon hükümetine ilişkin Davutoğlu, "Ümit ederim bir daha kimse kapıları kapatıp ilk geceden 'biz bu oyunda yokuz' demez. Bunu diyen kendisini siyaset dışına iter. Hepimiz bu oyunun bir parçası olmak durumundayız. Kuşatıcı bir koalisyon için elimizden geleni yapacağız kimse Türkiye'de krize ve kaosa yatırım yapmasın. MHP'ye aynı şekilde bu görüşmelerde her türlü ihtimale açık olmalarını çağırıyoruz" dedi. 

Bugün sonuçlanan Meclis Başkanlığı seçimlerine değinen Davutoğlu şunları ifade etti:

"Bugün güzel bir netice oldu. Belki diğer adaylar üzüldüler. Üzülmemesi lazım. Bu kadar şeffaf, ilkeli bir tavır içende gerçekleştirdiğimiz meclis başkanlığı seçimi TBMM'nin itibarını arttırmıştır. Perde gerisinde taktiksel, bazı çalışmalar yapılsaydı belki bir aday kazanırdı ama Türkiye'de demokrasi ve Meclis itibar kaybederdi. Herkes kendi tavrını ortaya koydu.

Kuşatıcı bir koalisyon için elimizden geleni yapacağız. Kimse Türkiye'de krize ve kaosa yatırım yapmasın. Kimse siyasi istikrarsızlık içerisine düşmesin. Türkiye demokrasisi çok daha güçlenmiştir. Türkiye kendi sorunlarını çözebilecek duruma gelmiştir. Önümüzdeki günlerde sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle koalisyon görüşmelerine başlayacağız. 

"BLOK SİYASETİ BİTMİŞTİR"

Sanki muhalefet seçimi kazanmış gibi Kılıçdaroğlu herkese Başbakanlık dağıtmaya yöneldi. Bunlar doğru tavırlar değil. Yüzde 60'lık bir bloktan bahsetti. Bugünkü tablo gösterdi ki Türkiye'de blok siyaseti bitmiştir. Kim bunu derse kaybeder.

Türkiye'de artık ilke siyaseti vardır. Biz ilkeli davrandığımız için Meclis Başkanlığını kazandık. 258 sayısı ile tek başına Meclis Başkanlığını alamayabilirdik. Korku ve tereddütle yanlış yollara girseydik alamazdık. Karşı blok iddialarında bulunlar, iddialarının kısa sürede çöktüğünü görmüş oldular.

Ümit ederim bir daha kimse kapıları kapatıp ilk geceden 'biz bu oyunda yokuz' demez. Bunu diyen kendisini siyaset dışına iter. Hepimiz bu oyunun bir parçası olmak durumundayız. Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz."

Sayfa Yükleniyor...