Davutoğlu: Umarım patriğin dili sürçmüştür

ABD’de katıldığı bir televizyon programında “Çarmıha gerildik” diyen Fener Rum Patriği Bartholomeos’a yanıt veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Umarım dili sürçmüştür" dedi.

Haberler 19.12.2009 - 15:20

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Amerikan CBS Televizyonu'ndaki röportajında "'de kendimi çarmıha gerilmiş gibi hissediyorum" diyen Fener Rum Patriği Bartholomeos'a yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Çarmık benzetmesini son derece talihsiz bir benzetme olarak telakki ediyoruz. Bizim tarih ve geleneğimizde hiçbir zaman çarmık olmamıştır, olmayacaktır. Bu benzetmeyi kendisinin olgun şahsiyetiyle bağdaştıramamaktayım.

Türk milletinin tarihi dini tölerans üzerine inşa edilmiştir. Bunu arzu edilmemiş bir dil sürçmesi olarak görmeyi ümit ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti, laik, demokratik bir hukuk devletidir. Vatandaşlarını dini kimlikleriyle değerlendirmez. Bütün vatandaşlarımız eşit vatandaşlarımızdır.

Sayın Bartholomeos, şikayetleri varsa ilgili mercileri vardır, bize ulaştırılabilir. Gerekli çalışmalar yapılabilir. Hak etmediğimiz karşılaştırmaları kabul edemeyiz.”

Fener Rum Patriği Bartholomeos, CBS'de yaptığı konuşmada "Türkiye'de 2 bin yıllık patrikanenin yok olmasını isteyen bir hükümetin iktidarında kendisini zaman zaman çarmıha gerilmiş gibi hissettiğini" söylemişti.

Patrik Bartholomeos, Rumların Türkiye'de ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğünü savunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...