Davutoğlu: Yargıda darbe yapmaya kalktılar

Başbakan Davutoğlu, "Dün yargıda bir darbe yapmaya kalkıştılar. Niye bunu yapıyorlar? Paralel olarak biz buradayız diyorlar. Devlet ve millet olarak biz de buradayız" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.04.2015 - 01:04

Davutoğlu: Yargıda darbe yapmaya kalktılar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan'da düzenlenen mitinglerde konuştu.

Gümüşhane mitingindeki konuşmasında "Biz başka hocalara benzemeyiz. Biz bu topraklarda doğduk, bu topraklarda öleceğiz. Bize yaban diyar yakışmaz" diyen Davutoğlu, "Gerçekten milletin önüne hoca unvanıyla çıkanların ilk vazifesi o milletle yaşamak, o milletle düşünmek, o milletin bağrında toprağa girmektir. Allah şahittir ki bazı hoca adı altında yurtdışından bu kumpası yapanlar, onlar işte o hocalık unvanını da hak etmezler. Milletle birlikte bu topraklarda yaşamayı da hak etmezler" şeklinde konuştu.

"YARGIDA BİR DARBE YAPMAYA KALKIŞTILAR"

Yargıda şu veya bu örgütlenmenin Türk adaletini teslim almasına hiçbir şekilde izin vermeyeceklerini belirten Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dün yargıda bir darbe yapmaya kalkıştılar. Asliye Hukuk Mahkemesi yetkili olmadığı halde yasaların tümüyle dışına çıkarak, haklarında dava yürüyen tutuklularla ilgili tahliye kararı aldı. Yetkin yok, yasal hiçbir zemini yok. Niye bunu yapıyorlar biliyor musunuz, hala şunu demeye çalışıyorlar, 'paralel olarak biz buradayız, güçlüyüz'. Ben de onlara Gümüşhane'den sesleniyorum. Devlet olarak, millet olarak biz de buradayız, bu meydandayız, meydanı size bırakmayız. Meydanı Pensilvanya'dan gelen talimatlarla hareket eden hakimlere, savcılara bırakmayız. Bu memleket sahipsiz değil."

"HA GEZİ HA SİSİ"

Erzincan mitinginde Gezi olaylarını Mısır'daki askeri darbeye benzeten Davutoğlu, "Ha Gezi ha Sisi" ifadesini kullandı.

Davutoğlu şunları söyledi: Tam zirveyi yakalamışken, Mısır'da demokrasi varken, Türkiye Mısır ile çok önemli hamlelere yürürken, dikkat edin Mayıs 2013'te dünyanın en büyük havalimanını değerli Ulaştırma Bakanımız Binali Bey'in de katkılarıyla projesini yaptık ve başlattık. Diğer projeler yanında üçüncü köprüyü başlatıyoruz, IMF'ye borcu kapatmışız. Mısır'da da demokrasi var. Birden birileri, Kahire sokaklarını ve İstanbul sokaklarını hareketlendirdi. Mısır'da ve Türkiye'de demokrasiye darbe vurmak için. Birin adı Gezi diğerinin adı Sisi idi. Sisi ile Gezi'nin ne farkı var  Yok. Aynı dönemde çıktılar bunlar. Bütün mesele, Türkiye'nin Ortadoğu'ya ilham olmasını, Türkiye'deki demokrasinin Ortadoğu'ya örnek olmasını engellemek içindi. Türkiye'nin yükselmesini engellemek içindi."

Sayfa Yükleniyor...