Davutoğlu: Yükselen ılımlı bir gücüz

Dışişleri Bakanı, Alman gazetesine konuştu: "Soğuk Savaş döneminde Avrupa'yı savunduk ancak bazı Avrupalılar NATO'da kalmamız ve AB'ye girmememiz gerektiğini düşünüyor. Yeni Türkiye'yi anlamıyorlar: Türkiye artık sadece bir sert güç değil, yükselen ılımlı bir güç."

06.03.2011 - 15:24

Alman Welt am Sonntag gazetesine demeç veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin bölgesinde oynadığı rolle ilgili yeni tanımlar yaptı.

Davutoğlu, Türkiye'nin İslam ülkelerine yöneldiği şeklinde tezleri ortaya atanların Türkiye coğrafyasını tanımadığını, Türkiye'ye komşu olan ya da yakınlarında bulunan 12 komşu ülkeden sadece 4'ünde Müslümanların çoğunlukta olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, coğrafi konumundan dolayı çevresindeki tüm ülkeler ile iyi ilişkilere sahip olmaya çalıştığını, Afganistan'da bile çok sevildiğini, Libya'da hiçbir insanın milliyetine ve dinine bakmadan tahliye işlemlerinde bulunduğunu anlatan Davutoğlu, bazı AB ülkelerinin Türkiye'nin üyeliğine neden bu kadar tepki gösterdiğinin sorulması üzerine de, şu yanıtı verdi:

"Gerçek söylemek gerekirse bunu anlamıyoruz. AB'nin temel değerlerine ve tüm müttefikleri ile tarihi ilişkilerine baktığımızda bu anlaşılır gibi değil. Tarihi açıdan Avrupa'nın bir parçasıyız. Bizim arşivlerimiz olmadan tarihini yazamayacak bazı Avrupa ülkeleri var. Soğuk Savaş'ın kazanılmasında kimse Türkiye'nin payını inkar edemez. Soğuk Savaş döneminde Avrupa'yı savunduk, ancak bazı Avrupalılar NATO'da kalmamız ve AB'ye girmememiz gerektiğini düşünüyor. Yeni Türkiye'yi anlamıyorlar: Türkiye artık sadece bir sert güç değil, yükselen ılımlı bir güç."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...