Davutoğlu'dan 15 Temmuz mektubu

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, aralarında Almanya, Hollanda, Yunanistan ve İtalya başbakanlarının da bulunduğu bazı dünya liderleri ile uluslararası kuruluşların başkanlarına mektup gönderdi. Davutoğlu mektubunda 15 Temmuz darbe girişimini anlattı.

NTV Haber 20.08.2016 - 00:38

Davutoğlu'dan 15 Temmuz mektubu

15 Temmuz darbe girişiminin dünyaya anlatılması çabasına eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'la istişare ederek kaleme aldığı bir mektubu bazı dünya liderleri, uluslararası kuruluşların başkanları ve gazetecilere gönderdi.

Davutoğlu, 50'den fazla isme gönderilen mektubunda, darbe girişiminde FETÖ terör örgütü bağlantısına dikkat çekti.

Davutoğlu mektubunda, "15 temmuz akşamı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızan teröristler, seçilmiş cumhurbaşkanımız ve hükümetimizi devirmeyi, parlamentomuzu kapatmayı ve anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlamışlardır. Ortaya çıkan bulgular ve teşebbüse liderlik eden subayların ifadeleri, bu kanlı ve hain girişimin 1999 yılından beri ABD’de bulunan terörist Fetullah Gülen tarafından planlandığını göstermiştir" yazdı.

Mektubunda, teröristlerin darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın güçlü liderliği ve Türk milletinin kahramanca direnişiyle engellendiğini belirten Ahmet Davutoğlu, bu demokrasi mücadelesinde Batı'dan gelen tepkilerin hayal kırıklığı yarattığının altını çizdi.

Ahmet Davutoğlu, muhataplarını bu zor dönemde Türkiye'ye destek vermeye çağırdı.

Sayfa Yükleniyor...