Başbakan Davutoğlu'dan Makedonya'da 3 mesaj

Makedonya’da Türkçe Bayramı etkinliğine katılan Başbakan Davutoğlu, 3 mesaj verdi. Davutoğlu'nun mesajlarında Makedonya'da yaşayan soydaşlar ilk sıradaydı.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.12.2014 - 23:12

Başbakan Davutoğlu'dan Makedonya'da 3 mesaj

ÜSKÜP -  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Makedonya’nın başkenti Üsküp'teki programı kapsamında, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği tarafından düzenlenen Türkçe Bayramı etkinliğine katıldı. 

Davutoğlu, konuşmasında 3 ayrı mesaj vermek istediğini, birinci mesajının Makedonya’da yaşayan soydaşlarla ilgili olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

"Gerçekten Makedonya Cumhuriyeti, başta Cumhurbaşkanı ve mevkidaşımın buradaki mevcudiyetleriyle Balkanlar tarihinde terennümüm etmiş, tarihte yaşamış çok kültürlü, çok dilli kültürlü, karşılıklı saygıya dayalı olan kültürün çok güzel timsali olmuşlardır. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bugün Sayın Cumhurbaşkanı ile konuşurken, bizim kültürümüzde, ortak tarihimizde hoşgörü değil saygı vardır diye konuşmuştum. Çünkü hoşgörü bir tarafın diğerine gösterdiği lütuf gibi anlaşılır, saygı ise herkesin birbirinin onuruna hürmet göstermesi olarak anlaşılır. Burada hoşgörüden değil saygıdan bahsediyoruz, dile, millete saygıdan bahsediyoruz. Bu saygının böylesine deruni şekilde yaşanmasını sağlayan Makedonyalı yetkililere bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu Makedonya’nın zenginliğidir." 

'YAHYA KEMAL ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUM' 

"Soydaşlarıma da teşekkür ediyorum. Çok zor dönemler geçirdiler. Kültürel baskılar yaşadıkları soğuk savaş şartlarını gördüler ama hiçbir zaman milli kimliklerini, dinlerini, örflerini ve adetlerini ve bunların yaşamasını sağlayan Türkçelerini unutmadılar, unutmayacaklar" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti: 

"Yahya Kemal adına size teşekkür ediyorum. Yunus Emre adına, Dadaloğlu adına, Karacoğlan, Mehmet Akif adına size teşekkür ediyorum. Bu topraklarda Türkçe, kültürel zenginliktir ve yaşayacaktır. Bunun için mesajım şudur; onurlu bir milletin bu topraklardaki temsilcileri olarak Makedonya’nın eşit vatandaşları olarak bu topraklardaki mevcudiyetinizi korumaya devam ediniz. Mevcudiyetinizi korurken, bilin ki arkanızda kültürlere dillere saygılı Makedonya Cumhuriyeti hükümeti vardır, arkanızda Cumhuriyeti Devleti ve 77 milyon vardır." 

Makedonya’da farklı milletlerin, dostça barış içinde yaşadığına işaret eden Davutoğlu, "Bütün bu gruplaraMakedonya Cumhuriyeti’nin tutumuna bir kez daha teşekkürü borç biliyorum" dedi. 

'HEPİMİZ MAKEDONYALIYIZ, HEPİMİZ TÜRKİYELİYİZ' 

İkinci mesajının da Türkiye ve Makedonya arasındaki dostluk ilişkisiyle ilgili olduğunu ifade eden Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"İki ulusal marş dinledik, iki bayrak da burada yan yana. İki marşı da aynı saygıyla dinledik ve yüreğimizde hissettik. Şunu ifade ediyor ve teşekkür ediyorum, bu dostluk kolay inşa edilmemiştir.Makedonya Cumhuriyeti bağımsızlığını kazandığında ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. Geçtiğimiz yıllarda NATO zirvesi için Şikago’da bulunduğumda, Makedonya Cumhurbaşkanı, ABD’de yaşayan Makedonya vatandaşlarını davet ettiğinde, beni de şeref konuğu olarak davet etti ve benim de konuşma yapmamı istemişti.

'Ben Makedonyalıyım' dediğimde bütün salon ayağa kalkıp alkışlamıştı. Bunu sadece o salonlarda bulunanlara iltifat olarak söylemedim, Makedonya’ya geldiğim hiçbir yerde kendimi Konya’dan, doğduğum Taşkent’ten farklı ortamda bulmadım. Burada bir kez daha söylüyorum, hepimiz Makedonyalıyız, hepimiz Türkiyeliyiz. Bu dostluk ilelebet sürecek."

'BİZ, KOMŞU KAPICIYIZ' 

Bugünkü ziyaretinde, Makedonya Cumhurbaşkanı ve Makedonya Başbakanı ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiğini de anlatan Davutoğlu, "Her ay ziyaretlerimiz devam edecek. Üsküp ile İstanbul arasındaki manevi köprüyü diplomatik ve siyasi köprü haline getirmeye kararlıyız. Belki ortak sınırımız yok ama biz hep bugün sayın İvanov'un güzel deyişiyle  ‘komşu kapıcıyız’, Türkçe olarak söyledi. Yani komşular birbirlerine geçerken, ana kapı dışında bir kapı daha bulundurur. Bu Osmanlı Türk geleneğidir. Bir ihtiyaç olduğunda sokağa çıkmadan birbirlerine geçebilmek için. Bu aslında mahremiyet demek, bu karşılıklı saygı, güven itimat demektir. Ben buradan bütün Makedonyalı dostlarıma bir kez daha söylüyorum, biz komşu kapıcıyız. Her an bize gelebilir, biz de her an size gelebiliriz. Mahremiyetimiz, dostluğumuz ebediyen sürece" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, üçüncü mesajının da bütün Balkan ülkelerine yönelik olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Prizne’den gelen. Kosova’dan, bütün Balkanlar'dan gelenler var. Demek ki Türkçe Bayramı artık sadece Makedonya'ya has değil bütün Balkanlar'ın bayramı haline geldi. Bundan sonra da 21 Aralık’ta bütün Balkanlar’da bunu kutlamak için seferberlik ilan ediyorum. Üçüncü tespitim, mesajım, Balkan ülkelerine. Balkanlar, birilerinin düşündüğü gibi çatışmaların, gerilimlerin olduğu, milletlerin birbirleriyle düşman olup her an birbirine saldırma riski olduğu bir bunalım coğrafyası değildir. İşte en güzel örneği burada. Farklı dili konuşan ama aynı gönül diline sahip olan Türk ve Makedon halklar bir arada. Bu güzel örneği bütün Balkanlar'da yaşatalım. Müslüman, Hristiyan, Sunni, Şii, Bektaşi, Türk, Boşnak, Arnavut, Makedon, Sırp Yunan, Rumen, Balkanlar'daki bütün halklar bugün burada havayı teneffüs etsinler, birbirlerinin dinlerine, kültürlerine saygı göstersinler, birbirlerinin ananelerini zenginlik olarak görsünler. Ümit ederiz bu güzel örnek bütün Balkanlar'a sirayet eder."

YETİM ÇOCUKLARA BURS KAMPANYASI 

Davutoğlu konuşmasında ayrıca, sabah katıldığı bir toplantıda kendisine plaket yerine öğrencilere burs verildiğinin söylendiğini belirterek, "Onlar burada 30 yetime burs vereceklerini ifade ettiler. Ben de 50’ye çıkmasını ricam ettim, kabul ettiler. Böyle bir kampanya başlatalım, kimse sahipsiz, yetim ve öksüz kalmasın. Bunun için ne gerekiyorsa yardım etmeye hazırız. Burada da ırk ayrımı olmaksızın ister Makedon ister Türk olsun tüm yetim çocuklara yönelik olarak bir yardım kampanyası başlatıyoruz" diye konuştu.

Etkinliğe, Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katıldı.

Sayfa Yükleniyor...