Davutoğlu'dan Demirtaş'a "ev ödevi" yanıtı

Başbakan Davutoğlu, Pakistan'da yaptığı konuşmada İç Güvenlik Paketi ve Demirtaş'ın grup toplantısında yaptığı açıklamaya değindi. Davutoğlu, "Kimse hükümete ev ödemi veremez" dedi.

davutoglu-pakistan-17-0-15

Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi ziyaret için gittiği Pakistan'da Refah Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Özgecan Aslan cinayetine değinen Davutoğlu, "Kritik psikolojik eşik anlamında önemli bir noktadayız" dedi.

Özgecan'ın katledilmesinin toplumda bir duyarlılık oluşturduğunu söyleyen Davutoğlu, "Minibüs şoförlerimiz de bütün yolcuların namusunun kendilerine emanet olduğunu söyledi. Özgecan'ın babasının verdiği mesajlar kültürümüze, tarihimize destansı ifadeler olarak geçmiştir. En erdemli cevabı sayın Mehmet Aslan verdi" diye konuştu.

Davutoğlu'na İç Güvenlik Paketi ve Demirtaş'ın bugünkü grup toplantısında çözüm süreci için kullandığı "Hükümetin 10 maddelik ev ödevi var" ifadesi de soruldu.

"Hükümete kimse ev ödevi veremez" diyen Davutoğlu, "Kamu düzeni söz konusuysa Demirtaş TBMM'de bir milletvekili olarak hukuk kuralları içerisinde davranması lazım. Kamu düzenini savunmak hepimizin menfaatine. Birinin diğerine ev ödevi verdiği bir ortam olmaz ama her şey konuşulabilir" değerlendirmesini yaptı.

Davutoğlu'nun şunları söyledi:

"Bir ülkede demokrasi varsa, herkes kanaatini ifade edebiliyorsa şimdi sormak zamanı değil mi, silahlara ne gerek var? Biz Türkiye'yi Irak ve Suriye şartlarına dönüştüreceğiz gibi bir anlayış varsa buna razı olmak mümkün değil.

Çözüm sürecinin kritik bir aşamada olduğunu söylüyoruz. Hükümetimiz bir tereddüt içerisinde değil. Hergün değişik çevrelerden KCK ve HDP şu açıklamayı yaptığı gibi açıklamalar olursa samimiyet sorgulanmaya başlar."

"BERABERLİKLERİ HAYIRLI OLSUN"

Başbakan muhalefetin İç Güvenlik Paketi'ne karşı tavrını da eleştirdi. "Her şey barışçıl ortamda konuşulabilir, tartışılabilir" diyen Davutoğlu, "Demirtaş ile MHP ile HDP'nin aynı yerde buluşması dikkate şayan" dedi. 

Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: 

"İç Güvenlik Paketi'nde bürokrasiyi aşan özgürleştirici adımlar var. Bu pakete bu 3 parti birlikte karşı çıkacaksa, bu tablodan herkesin gerekli dersi alması lazım. Demirtaş'la yan yana duracaklarsa bundan daha açıklayıcı bir tablo yok.

Özgürlükleri savunan bu yasayı hazırlayan AK Parti'dir. Uyuşturucuya karşı mücadeleyi savunan AK Parti var. Uyuşturucuyu savunan CHP, MHP ve HDP var.

Bu paketle ilgili yapıcı bir önerileri varsa getirsinler ama yıkıcı bir tutum sergileyeceklerse tehditlerine boyun eğmeyiz. Birlikleri beraberlikleri hayırlı olsun, biz milletle birlikte olmaya devam edeceğiz."

Sayfa Yükleniyor...