Başbakan Davutoğlu’dan HDP'ye yönelik saldırılara kınama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP binalarına yönelik saldırıyı kınadığını söyledi. En başından beri böyle eylemleri beklediklerini ifade eden Davutoğlu, "Hem kınıyoruz hem de müsebbibi kimse sonuna kadar takipçisi olacağız" dedi.

ntv.com.tr 18.05.2015 - 19:23

Başbakan Davutoğlu’dan HDP'ye yönelik saldırılara kınama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin Karaman mitinginde konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Adana ve Mersin'de HDP binalarına yönelik saldırıyı kınadı.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“AK Parti Genel Başkanı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak söylüyorum; kim seçim kampanyasına şiddet bulaştırırsa, kim seçim kampanyasında herhangi bir şekilde şiddete yönelik bir çağrıda bulunursa, bunun karşısında en önce AK Parti duracak. Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kime karşı yönelik olursa olsun, her zaman saldırıların karşısında olduk. Kim yaparsa yapsın, saldırıların her zaman hesabını sorduk.

İçişleri Bakanımızla görüştüm. Gerekli bilgileri aldım. Bu bilgilerden hareketle net bir talimat da verdim, 'Arkasında kim varsa bu saldırıların çıkarın, müsebbipleri için gereken her türlü takibatı yapın' dedim.

İnşallah 7 Haziran'a hep beraber barış içerisinde yürüyeceğiz. Birileri provokasyon yapabilir, birileri seçim ortamını bozacak şiddet eylemlerinde bulunabilir, en başından beri bunu bekliyorduk. Böyle provokasyonların olabileceğini hep kaygıyla izledik. Buradan net olarak bir kez daha söylüyorum, bu saldırıları hem kınıyoruz hem de saldırıların müsebbibi kimse sonuna kadar takipçisi olacağız.

Bütün partilere çağrıda bulunuyorum, hepimiz, kime karşı olursa olsun, partilere yönelik, seçim kampanyasına yönelik saldırılar konusunda ilkeli bir tutum takınmalıyız. Aynı şekilde bizim de birçok seçim büromuz saldırıya uğradı, milletvekili adaylarımız saldırıya uğradı, Siirt'te, Van'da, Ağrı'da. O zaman da bu çağrıda bulunduk. Şimdi de HDP, MHP, CHP, bütün parti liderlerine ve bütün parti teşkilatlarına çağrıda bulunuyorum, hep beraber, kim yaparsa yapsın, şiddetin karşısında olmaya kararlı bir şekilde devam edelim.

Bu saldırılardan hareketle, herhangi bir şekilde provokatif eylemler olursa ya da bu saldırılar bir şekilde yön saptırarak AK Parti'yi, Hükümet'i suçlayacak niteliğe bürünürse buna da taviz vermeyiz.

Hızlı tren Konya'dan Karaman'a gelecek, buradan Mersin'e inecek, Adana'dan Şanlıurfa'ya, Habur'a kadar gidecek. Karaman, ulaşım hatlarımızın kavşak noktası olacak. Bir müjde daha, inşallah Karaman Havalimanının da etüt çalışmalarını tamamladık, hayata geçiriyoruz.

Sayfa Yükleniyor...