Başbakan Davutoğlu'dan 'koalisyon' açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Koalisyon için her olasılığı değerlendiririz. Her muhalefet partisiyle samimi bir şekilde görüşeceğim" dedi.

10.06.2015 - 20:22

Başbakan Davutoğlu'dan 'koalisyon' açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu,  TRT 1 ekranında seçim sonuçlarını değerlendirdi.

"Koalisyon için her olasılığı değerlendiririz. Her muhalefet partisiyle samimi bir şekilde görüşeceğim. Kırmızı çizgi siyasetin doğasına uygun bir söz değil" şeklinde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu "Sayın Cumhurbaşkanımızın Baykal'la görüşmesi herhangi bir şekilde koalisyon görüşmesi değildir" diyerek şunları ifade etti: 

Seçim neticelerinin hayırlı olmasını diliyorum. Genel başkan, başbakan olarak değil ,vatandaş olarak beni mutlu eden birkaç hususu söylemek isterim. Birincisi katılım. Çok yüksek bir katılım oldu. Bu çok önemli. Bu bir kere demokrasinin bir kere kökleştiğinin, halkımızın bilincinin çok yaygınlaştığını gösteren bir tablo. İkincisi meşruiyet. Meşruiyetin kaynağı ve kullanılması. Siyasi gücün kaynağı milli iradedir, milli irade de seçimlerle tezahür eder. Neticesi ne olursa olsun meşru çizgiyi millet gösterir, ülkenin idare edilmesini seçtikleriyle sağlamaya çalışır. 

"YÜZDE 41 BAŞARIDIR"

Şunu da görmemiz lazım yüzde 41 bir başardır. Bu anlamda kimse kendi yenilgisinden başarı çıkarmaması lazım. Yani 'yüzde 26'da istifa ederim' diyen Kılıçdaroğlu, yüzde 25'i zafer ilan ederse başkasının başarısından kendine hisse çıkarıyor demektir. 

Millete sitem edilmez, millete küsülmez. Milletin iradesi tartışılmaz. Millet ne derse doğru olan odur. AK Parti'nin yüzde 49'lardan 2011 yılı, geçen sene il genel meclisi itibarıyla yüzde 43,5 civarındaki oylarının şimdi yüzde 41'lere gerilemiş olması göreceli olarak bizim muhasebe etmemiz, üzerinde düşünmemiz gereken olgudur. Kesinlikle, hiçbir zaman hiçbir seçim dolayısıyla millete bir sitem duygusu içinde olmadık. 

"KAOTİK TABLOYA İZİN VERMEYİZ"

Geldiğimiz temel ilke şu, en önemli husus Türkiye'nin menfaatidir, halkımızın huzurudur. Bir anlık dahi kaotik bir tabloya biz izin vermeyiz. Bu ülke bizim. 12 yıllık kazanımları biz temin ettik. Buradan bir kez daha halkımıza seslenmek istiyorum, müsterih olsunlar. Bu kazanımların hiçbirisinin kaybolmasına izin vermeyiz. 

"KOALİSYON İÇİN HER OLASILIĞI DEĞERLENDİRİRİZ"

Hükümet işleyişlerinde hiçbir aksama olmayacaktır. Piyasalara söylüyorum, iş adamalarına, iş dünyasına, sendikalarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza... Herkes evinde rahat uyusun. Bütün halkıma sesleniyorum. 'Şu veya bu yönde tecelli etti' diye kendilerini üzmesinler, biz her şeye saygı gösteririz. O tecelli eden şeyi doğru anlayıp
yolumuza devam ederiz.

Koalisyon için her olasılığı değerlendiririz. Her muhalefet partisiyle samimi bir şekilde görüşeceğim. Kırmızı çizgi siyasetin doğasına uygun bir söz değil. Kırmızı çizgilerden çok siyasi ve ahlaki ilkelerimiz var.

Koalisyon iyi değil dedik, bunu halka arz ettik. Ama halk dedi ki 'Tamam sen böyle diyorsun ama benim tercihim koalisyondur.' Şimdi biz de 'Senin tercihin yanlış' diye tekrar tartışma açmayız. Önce halkın o tercihinin gerektiğini yaparız. 

"HDP 'PKK SİLAH BIRAKMALI' DEMELİ"

HDP'nin yapacağı bir şey var. O çok güzel söylemlerle kendini barış sembolü olarak gösteren HDP eş başkanları çıkıp 'Artık PKK silahı bırakmalı' demeliler. 

AK Parti'nin yenilenmesi bağlamında ilk adımı yaptık. Büyük bir araştırma yapıyoruz. Bizim seçmenimiz... İki şeyi soracağız. Bir, kendi seçmenimize bizde neyi acaba yanlış gördü İki, oy veren seçmene hangi formül sizce makbuldür Nihayette bu müzakerelerle şekillenecek. Tek taraflı bir oyun değil koalisyon, onların da tercihi önemli. 

Şimdiden bir erken seçim senaryosunu önceleyip de tiyatrovari bir koalisyon sürecine girmeyi ben ahlaki görmem. Samimi bir şekilde girerim, elimden geleni yaparım, herkesle müzakere ederim. Ama nihayette hiçbir şey çıkmazsa, ülke geçici hükümetle idare edecek değil. Meclis de kapalı kalacak değil. Biz, 12 Mart döneminde yaşamıyoruz, 12 Eylül'de yaşamıyoruz. Gideriz halka, tekrar 'Yeni talimatın nedir ' diye, halka sorarız. Talimatı verecek olan halktır. 

"BAYKAL İLE GÖRÜŞME MESAJ İLETME DEĞİLDİR"

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Baykal ile görüşmesi koalisyon müzakeresi değildir. Herhangi bir şekilde mesaj iletme de değildir. Bu, işin doğasına aykırı olur. Yeni Meclis'in en yaşlı üyesi vasfıyla toplantıdadır. Bu anlamda yeni Meclisin ilk işareti olarak da olumludur. Hepimizin en asli görevi sistemi işletmek. 'Cumhurbaşkanına gitmiyorum' diyerek sistemi tıkayan taraf sorumlu olur.

Sayfa Yükleniyor...