Davutoğlu'dan laiklik açıklaması: Bizim tartışma konumuz değil

Laiklik tartışmalarına ilişkin konuşan Başbakan Davutoğlu, "Devletin nitelikleri bizim tartışma konusu değildir" dedi ve AK Parti'nin anayasa taslağında laikliğe yer verildiğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 27.04.2016 - 12:11 | Son Güncelleme : 27.04.2016 - 13:59

Davutoğlu'dan laiklik açıklaması: Bizim tartışma konumuz değil

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın sözleriyle başlayan laiklik tartışmalarına ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan ilk açıklama geldi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında konuşan Davutoğlu, laiklik ilkesinin AK Parti anayasa taslağında olacağını söyledi.

"Devletin nitelikleri bizim tartışma konusu değildir" diyen Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Bu ilkeler geçmişte özgürlük alanlarını daralttığı için tartışma konusu olmuştur. Devletin nitelikleri AK Parti sayesinde esas anlamına kavuşmuştur. Laiklik bugün artık tartışma konusu değildir. 

TBMM Başkanı İsmail Kahraman yaptığı açıklamada, yeni anayasada laiklik tarifinin olmaması gerektiğini belirtmiş ve "dindar anayasa" vurgusu yapmıştı.

AK Parti gerek parti tüzüğünde gerek parti programında gerekse de bugüne kadar hazırladığı ve kamuoyuna sunduğu anayasa taslaklarında, diğer niteliklerin yanı sıra laiklik ilkesine de yer vermiştir.

Bu çerçevede hazırladığımız yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacaktır. 

Otoriter bir laikçilik anlayışı değil, özgürlükçü bir laiklik anlayışına anayasamızda yer vereceğiz. AK Parti bu konuda farklı arayış içerisinde de değildir ve bu konuda da herhangi bir spekülasyon yapılmasını kesinlikle doğru görmüyoruz. Umarım bu tartışma nihayete erer."

"YAZIM FAALİYETİNE BAŞLADIK"

Davutoğlu yeni anayasa çalışmalarına da değindi. Türkiye'nin ilk sivil anayası için süreci hızlandırdıklarını söyleyen Başbakan, sürece ilişkin şu bilgileri verdi:

"Milletimize verilmiş bir sözümüz var dedik ve kendi anayasa taslağımızı hazırlamak üzere yola devam ettik. Geniş kapsamlı istişareler yaptık bu ay içinde. Akademisyenlerle, kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulunduk. Parti kurullarımızda enine boyuna sivil anayasamızı ve bu çerçevede yeni yönetim sistemi olarak başkanlık sistemini ele aldık. En sonunda hem bu istişarelere hem de AK Parti'nin daha önceki anayasa çalışmaları birikimine dayanarak anayasa yazım heyetimizi belirleyerek bu haftadan itibaren yazım faaliyetine başladık."

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK MESAJI

Konuşmasında terörle mücadeleye ilişkin mesajlar da veren Davutoğlu, "Terörle kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecek" dedi.

"Yerleşim yerlerimizi bir bir emniyete kavuşturuyoruz" ifadesini kullanan Davutoğlu şunları söyledi:

"Milletimiz terörden tamamen kurtuluncaya kadar yürüttüğümüz bu mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizi baharla tehdit ettiler, 'baharla birlikte şunlar olacak, bunlar olacak...' Biz baharımızı karartmak isteyenlere hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız ve veriyoruz, vereceğiz."

"1 MAYIS BARIŞ İÇİNDE KUTLANACAK"

Davutoğlu ardından Çankaya Köşkü'nde Sendika temsilcileri ile bir araya geldiği yemekte konuştu.

Yapılan istişareler sonucu 1 Mayıs kutlamaları için mutabakat sağlandığını hatırlatan Başbakan, şunları dile getirdi:

"İşçi, memur konfederasyonlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde 1 Mayıs'ı gerilim ve çatışma alanı olmaktan çıkarıp, birlik ve kardeşlik günü kılacak güzel bir mutabakat sağlandı.

Bunun bir gelenek haline gelmesini, her bir 1 Mayıs öncesinde bu sofrada buluşup, işçi ve emekçi kardeşlerimizin sorunlarını hep beraber istişare etmeyi gönülden arzu ediyorum. Bu uzlaşma neticesinde bu sene meydanlarımız inşallah 1 Mayıs'ı barış içinde kutlayacak." 

Sayfa Yükleniyor...