Davutoğlu’dan Nalbantyan’a: O top ortak

Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan’ın “Top Türkiye’nin elinde” sözüne yanıt veren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Sahalarda dolaşan bir top değil, ortak gelecektir. Saha da top da ortak” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.06.2009 - 18:16

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'ın Gürcistan'da "-Ermenistan ilişkilerinin bugün artık farklı bir düzleme geçtiğini" belirterek, "Top bugün Türkiye'nin elindedir" dediğinin hatırlatılması üzerine Davutoğlu, "sahalarda dolaşan bir top değil, ortak bir gelecek" bulunduğunu kaydetti.

Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile ABD'de yaptığı görüşmeden sonra bu konudaki kararlılıklarını ifade ettiğini anımsatarak, "Türkiye bütün komşularıyla olduğu gibi Ermenistan ile ilişkilerini de en kısa zamanda en sağlıklı zemine oturtma iradesindedir" dedi.

Bu iradenin gerçekleşmesi çerçevesinde Güney Kafkasya'daki bütün gelişmelerin, Lübnan veya Afganistan-Pakistan örneklerinde görüldüğü üzere birbirini etkilediğini söyleyen Davutoğlu, Azeri-Ermeni sürecindeki gelişmeleri ve Minsk grubu çalışmalarını yakından takip ettiklerini kaydetti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Topun bizim sahamızda olmasına gelince, biz bu süreçleri daha önce birçok kereler yaşadık. Sahalarda dolaşan bir top değil, ortak bir geleceğimiz var ve bu, birlikte inşa edeceğimiz bir gelecek; Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Rusya ve bölgedeki diğer aktörlerin. Dolayısıyla saha da ortak, top da ortak, çabalar da ortak. Ancak o zaman geleceği güçlü bir şekilde inşa ederiz. Hepimizin iyi niyet göstermesi ve bu süreçlerin olumsuz yönde seyretmesine sebep olacak davranışlardan uzak durması lazım. Ümitliyiz, olumlu bakıyoruz ve bu süreçler sonunda bölgenin barış, güvenlik ve istikrar havzası haline dönüşmesini bekliyoruz."

Sayfa Yükleniyor...