Başbakan Davutoğlu'dan Kılıçdaroğlu'na "nankör" tepkisi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Diyanet İşleri Başkanı'na "nankör" dediğini belirten Başbakan Davutoğlu, "Saygıyı öğrenecekler. Eleştirinin hayası, edebi, üslubu olur" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 20.03.2015 - 10:54

Başbakan Davutoğlu'dan Kılıçdaroğlu'na "nankör" tepkisi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sosyal bilimler Teşvik Ödül Töreni’nde konuşma yaptı.

Başbakan Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik eleştirilere tepki gösterdi.

Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Allah bize kitapsız gün, kitapsız saat, kitapsız dakika, kitapsız saniye geçirmeyi nasip etmesin. İnsan gözüne nur veren kitaptır. Her kitap bir kitabı anlamak içindir.

Devlet adamının gururu tehlikelidir. Kafamı görmediğimde kitabı görmediğim bir oda bana zindan gibi gelir.

İki siyasi partinin genel başkanının yaptığı tavır... Dedim ki bu iki genel başkanın evinde kitap eksik.

Bir devleti, emparyelistlerin Çanakkale’ye yürüdüğü bir dönemde o insanlara dönüp "kukla" demek ne büyük cehalettir. Bütün emperyalistlerin emelleri Çanakkale’de toprağa gömüldü. Dedelerimiz orada kadim medeniyetimizi savundu. Çanakkale kazanıldığı için istiklal harbi olabildi. Bu genel başkan Muhammed İkbal okuyabilseydi dönüp Çanakkale şehitlerinin önünde hürmetle eğilirdi.

Gelin birbirimizi eleştirilim. Sloganlardan, onun arkasındaki sıradan, yüzeysel bilgiden; hakaretten uzak duralım.

KILIÇDAROĞLU'NA "NANKÖR" TEPKİSİ

Ana muhalefet partisi genel başkanı, iki gün önce Diyanet İşleri Başkanı için kendisinden özür dileyerek söylüyorum, “nankör” ifadesi kullandı. Kürsüden nankör dedi. Dünyanın neresinde, hangi görüşü savunursa savunsun bir siyasetçi bir din adamına nankör diye hitap edilebilir. Nankör diyen kişinin kendisi öylesine nankörlük yapıyor ki, bu milletin imanının temsil edildiği bir makama bu ifadeyi kullanabiliyor. Hutbede Atatürk’ün yer almadığını ifade ederek hakarette bulunuyor.

Evet, din ve devlet işleri ayrıdır ama devlet adamları dine saygı gösterecekler. Saygıyı öğrenecekler. Hadi eleşirme ihtiyacı hissettin... Eleştireceksin ama eleştirinin hayası, edebi, uslubu olur."

Sayfa Yükleniyor...