Davutoğlu'dan sağduyu çağrısı

Başbakan Davutoğlu, "Buradan bütün partilere sesleniyorum, gelin hep beraber, şiddet eylemlerine veya seçim sürecini tehlikeye sokacak her türlü eyleme karşı ortak tavır alalım" dedi.

Anadolu Ajansı 20.05.2015 - 03:12

Davutoğlu'dan sağduyu çağrısı

Ahmet Davutoğlu, A Haber ile ATV ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

HDP bürolarına yapılan saldırılarla ilgili soru üzerine Davutoğlu, olayı kınayarak, saldırıların herhangi bir partiye değil, bütün partilere ve demokrasiye yapıldığını söyledi. 

Saldırıların ardından HDP'den, "Saldırıların sorumlusu, (HDP'nin baraj altında kalması gerekir) diyen AK Parti yöneticileridir" şeklinde yapılan açıklamaların hatırlatılması üzerine de Davutoğlu, beyanları "son derece sorumsuz" olarak niteledi. 

Ankara, Adana ve Mersin'de HDP bürolarına daha önce yapılan saldırıları ilk kendisinin kınadığına dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Buradan bütün partilere sesleniyorum, gelin hep beraber, şiddet eylemlerine veya seçim sürecini tehlikeye sokacak her türlü eyleme karşı ortak tavır alalım. Bu tavır her konuda olabilir. Biz bu konuda her türlü işbirliğine hazırız."

Saldırların faillerinin ortaya çıkarılması için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Davutoğlu, "Kim olursa olsun, hangi gerekçeyle olursa olsun, seçim sürecine zarar veren mutlaka adalete teslim edilir ve bu konuda alınacak tedbirde hiç bir şekilde kusur gösterilmez" dedi. 

Davutoğlu'nun konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

"Türkiye'de 12 yıldır koalisyon dönemi kapandı. Böyle bir manipülasyon var, darbemsi eylem içine girmek isteyenler olabilir"

"8 Haziranda seçim sonuçlarını gördüklerinde milleti sokağa dökmeye çalışacaklar.Halbuki seçimler AGİT gözetiminde yapılır"

"Şimdiden birileri seçim sonuçlarıyla ilgili spekülasyon yapmaya çalışıyor. İspat etsinler istifa ederim"

"(Çözüm süreci) Silahsızlanma yönünde bir beyan olmaması halinde Ada‘ya gitmenin anlamı yok"

"(Paralel yapı) Kanser gibi vücudu felç yapan hale geliyor. TSK'ya nüfuz etmesine izin verilmez, ona engel olunur"

Sayfa Yükleniyor...