Davutoğlu’dan ‘Silvan’ açıklaması

Silvan’daki operasyonla ilgili konuşan Başbakan Davutoğlu, “Nerede, nasıl yığınak yapıldığını biliyoruz. Operasyon büyük ölçüde tamamlandı” dedi. Davutoğlu, başörtülü kadınlara kelepçe takılmasıyla ilgili olarak ise “İhtiyaç yoksa kelepçe takılmamalı. Ayrım yapmak kapul edilemez” ifadelerini kullandı.

ntv.com.tr 13.11.2015 - 15:51

davutoğlu-ntv-12-10-15

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığına yeniden atanan Mehmet Görmez'i makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ da bulundu.

Başbakan Davutoğlu açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ahmet Davutoğlu, leni hükümetin kurulması süreciyle ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu:

"Görevlendirmeyi ne zaman yapacağı Cumhurbaşkanının takdiridir. Bir ön önce hükümetin kurulması ve göreve başlaması önemlidir.

Hükümetin bu aşamada kurulması varolan Bakanlar Kurulu yapısıyla olur. Çünkü bunun kanunla değişmesi lazım. Kanun olması için Meclis'in açılması lazım ki bu bir süreçtir. Dolaysıyla hükümetimizi sunduğumuz gün bir Bakanlar Kurulu değişikliği beklemek yasal olarak da mümkün değil.

Bütün bunlardan sonra bütün tecrübeleri değerlendirip bazı bakanlıklar için düzenlemeler yapılır mı? O tamamıyla süre içerisinde bizim takdirimizle olacak bir husustur. Öyle çok büyük bakan sayısı artışları da o çerçevede dahi beklemek doğru değil. Bir ihtiyaç varsa onun gereği yapılır.

SİLVAN'DAKİ OPERASYON

Davutoğlu, Silvan'daki operasyonla ilgili bir soruya ise şu şekilde yanıt verdi: "Seçim sonrasında yaptığım ilk güvenlik toplantısında da bütün güvenlik birimlerimize çok net bir şekilde, hedefe ulaşana kadar, yani Türkiye'de tek bir silahlı terörist kalmayana ve dağları, kasabaları, ilçeleri, şehirleri, yolları emniyet altına alana kadar bu mücadele sürecek, kimse şov yapmaya kalkmasın. Silvan'da neyin ne olduğunu, hangi sokakta, hangi okulda, hangi binada nasıl bir yığınak yapıldığını biz biliyoruz.

Çok net ifade ediyorum, kararlılığımızı kimse test etmesin veya bu konuda şüpheye de düşmesin. Milletimiz açısından Silvan'ın da diğer ilçelerinde her sokağı emniyet altına alınana kadar bu operasyon sürer. İnsani yardım ve diğer insani ihtiyaçlar konusunda da her türlü tedbir alınmıştır, herhangi bir ihtiyaç eksik bırakılmamıştır.

HDP milletvekillerinin şehit haberlerine yol açan terör örgütüne açık ve net bir tavır koymak yerine Silvan'da, diğer ilçelerimizde ve Türkiye'nin her yerinde kamu düzenini egemen kılmak isteyen ve kılmaya çalışan güvenlik birimlerini hedef alması da bütün milletimizin takdir etmesi ve değerlendirmesi gereken bir husustur.

Biz Silvan'da ve diğer bütün ilçelerimizde ve illerimizde, yerleşim merkezlerimizde huzur kesin olarak tesis edilene kadar bu çalışmaları sürdüreceğiz. Silvan'da da büyük ölçüde operasyonun tamamlanmakta olduğunu söyleyebiliriz."

Davutoğlu, Suriye'de IŞİD hedeflerine yönelik kara harekatı olasılığıyla ilgili bir soruya "Türkiye’nin kara operasyonu hazırlığı söz konusu değil. Türkiye uluslararası toplumla birlikte üzerine düşeni yapar. Türkiye’ye saldırı olursa Türkiye gereken tedbiri alır" diye yanıt verdi.

BAŞÖRTÜLÜ KADINLARA KELEPÇE
Başbakan Davutoğlu, Manisa'da düzenlenen operasyonda türbanlı kadınlara kelepçe takılmasına ilişkin ise "Soruşturma yürütülürken ihtiyaç olmazsa kelepçeli görüntünün ortaya çıkmasını tasvip etmeyiz. Kıyafetler üzerinden bir ayrımcılık olmaz. Hepimiz hukuk devleti kurallarına icabet edeceğiz. O manzarayı gördüğüm zaman derhal talimat verdim. Başörtülü-başı açık ayrımı yapmak kesinlikle kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Manisa Valiliği'nden gelen açıklamayı da değerlendiren Davutoğlu, "Buradan özellikle zikrediyorum; bu maksadını aşan bir ifadedir. Maksadın ne olduğunu tartışmak da istemem. Kesinlikle 78 milyonun her biri bizim için 'olumlu imaja' sahiptir ve her hukuki soruşturmada hakları, hukukları, en önemlisi de izzetleri ve onurları da devletimizin teminatı altındadır" diye konuştu.

Davutoğlu, bir soru üzerine asgari ücretin bin 300 olacağını da ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...