İlişkili Haberler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Somali'deki saldırının Türkiye'ye yönelik bir saldırı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

Davos'ta bulunan Davutoğlu'na düzenlediği bir basın toplantısı sırasında Somali'deki saldırı soruldu.

Somali'nin güvenlik riskleri olan bir ülke olduğunu söyleyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Biraz önce Somali Büyükelçimizle görüştüm. Somali zaten güvenlik riski bakımından yüksek riske sahip bir ülke. Sadece Cumhurbaşkanlığı ziyareti dolayısıyla değil, birkaç gün önce de yine bir terör saldırısında Somali güvenlik güçlerinden vefat edenler oldu. Bu saldırıda da üç Somalili kardeşimiz hayatını kaybetti. Allah'tan rahmet diliyorum.

Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu. Tabii doğrudan bizim hedefi alıp almadığı konusunda inceleme devam ediyor. Büyükelçimiz her türlü tedbiri Somalili yetkililerle birlikte alıyor, biz 2012'de Sayın Cumhurbaşkanımız başbakanken, ben dışişleri bakanı iken de Somali'ye gittiğimizde çok daha zor şartlarda oraya gitmiştik ama gitmekten vazgeçmedik. 

Şu ana kadar da gördüğüm kadarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız da gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur ama Türkiye'nin böyle riskli durumlarda her zaman kararlı tutumu değişmez. Afrika politikamız bizim en öncelikli politikalarımız arasındadır.

Daha önceden de Somali'ye gitmiştik, çok zor şartlarda ama vazgeçmedik. Yine Cumhurbaşkanımız gitme iradesini sürdürüyor. Salt Türkiye'ye yönelik bir saldırı olarak değerlendirmemek lazım."

"DÜŞÜŞ TRENDİ ARTARAK DEVAM EDECEK"

Davutoğlu, Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına da değindi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşmediğini belirterek, ''Tabii görüşürüz. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile Merkez Bankası Başkanı'nın görüşmesi son derece doğaldır'' dedi. Davutoğlu, ''Faizlerin daha fazla inmesini Türkiye'de özellikle yatırım ortamının iyileştirilmesi bakımından faydalı görüyoruz. Bu düşme trendinin devam edeceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Davutoğlu, Davos'taki temasları sırasında herhangi bir yatırımcı veya gözlemciden olumsuz bir kanaat görmediğini de ifade etti.

"BOŞLUĞU ORTADAN KALDIRACAK ÇALIŞMA"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Etiyopya ziyareti sırasında cemaat okullarının kapatılmasına ilişkin yaptığı açıklamaya yönelik ise Davutoğlu, şunları kaydetti:

'(Milli Eğitim Bakanlığının, 'paralel yapı' ile ilgili çalışması) O çalışma yeni bir çalışma değil. Aslında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı zaten okullarımız var. Bu yeni çalışmayla bütün bunları bir
çerçevede topluyoruz. Aynen Yunus Emre Kültür Merkezleri gibi ona benzer bir yapılanma ile bütün okullarımızın bir kültür faaliyeti olması itibariyle, var olanların aynı çatı altında toplanması, yeni okulların açılması suretiyle bu paralel yapının Türkiye'ye zarar verme faaliyetleri dolayısıyla ortaya çıkabilecek boşluğu da ortadan kaldıracak bir yapılanma.''