Başbakan Ahmet Davutoğlu, ATO Kongre Merkezi'nde şoför esnafı ile buluştu.

Burada bir konuşma yapan Davutoğlu'nun şoför esnafına bazı müjdeleri oldu.

Davutoğlu, ticari taksi, hatlı minibüs, servis aracı, özel halk otobüslerinin 2016 yılı sonuna kadar yenilenmesi durumunda ÖTV'nin devlet tarafından karşılanacağını söyledi. 

Uygulamanın 2016 yılı sonuna kadar geçerli olacağını belirten Davutoğlu, "Yani bir seferliğine değil, 2016 sonuna kadar yenilemeniz halinde ÖTV'niz bizden. Son teknolojiyle donanmış, güvenli, konforlu araçlarda hizmet vereceksiniz, araç stoğunun yenilenmesiyle vatandaşlarımız da bu konfordan istifade edecekler" diye konuştu.

Başbakan, şoförlerin can güvenliğine yönelik olarak da araçlara takılacak kamera ve GPS cihazlarının bedelinin vergiden düşürüleceğini açıkladı.

"Temiz düzenli ve sağlıklı dinlenme yerleri"nin sektörde yayılması için yerel yönetimlere destek verileceğini belirten Davutoğlu, metro ve raylı sistem güzergahlarında servis araçlarının kaldırılacağı iddiasını ise yalanladı.

Davutoğlu, "Şoför esnafımız neden mutlu oalcaksa o düzenlemeleri getirmekten geri adım atmayacağız" diyerek minibüsçülerin motorlu taşıt vergisi sorununu kanuni değişiklikle çözeceklerine işaret etti.