Kılıçdaroğlu'dan Davutoğlu'na "milli muhalefet" yanıtı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun"Milli muhalefet istiyoruz" sözlerine grup toplantısında yanıt verdi.

ntv.com.tr 16.02.2016 - 13:54 | Son Güncelleme : 16.02.2016 - 14:14

Kılıçdaroğlu'dan Davutoğlu'na "milli muhalefet" yanıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Davutoğlu'nun "Milli muhalefet istiyoruz" yanıt verdi.

"Davutoğlu millinin ne anlama geldiğini biliyor mu?" diyen Kılıçdaroğlu, "Milli olmak Türkiye'yi pazarlamak, dünyadan soyutlamak değildir. Milli olmak Türkiye'ye itibar kazandırmaktır. Hangi millilikten bahsediyor?" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Bizi tek başına iktidara getirin şehit falan gelmeyecek deniliyordu. Halkına yalan söyleyen parti milli olabilir mi?" diyerek şöyle devam etti:

Başbakan Davutoğlu bugün yaptığı konuşmada, Deniz Baykal'a PYD'nin bombalanmasına yönelik sözleri için teşekkür etmiş ve CHP yönetimini eleştirerek "Milli muhalefet istiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

"CHP bizim yanımızda dursun diyorlar. 17 Eylül 2009... Suriye'de oturdular bir anlaşma imzaladılar. Biz hiçbir zaman neden bunu yapıyorsunuz demedik. Türkiye'nin çıkarları söz konusuydu. Biz yurtta barış dünyada barış diyoruz. Siz iyi şeyler yaptığınızda her zaman yanınızdaydık.

Komşularla sıfır sorun dediler, itiraz oldu mu bizden? Mart 2011'de çatışma çıktı, durup dururken Esad'la kavga ettiler. efendim sen neden İhvan'ı kabul etmiyorsun? Bunun yanlış olduğunu söyledik. Suriye'ye silah gönderdiler. IŞİD'cilerin tamamı Türkiye üzerinden geçti. Başka bir ülkenin egemenliğine müdahale etmeyin dedik. 

Sonra IŞİD Türkiye'nin 70 ilinden militan toplamaya başladı. Türbeler, camiler bombalandı. Suriye'de kan aksın yeter ki Esad gitsin dediler. Dert Esad değil, Suriye'nin içişlerine neden müdahale ediyorsun. Bunları anlatamadık. Böyle bir milli politika yoktur, bunun adı gayrimilli politikadır. 

Bir ülkeyi yönetenlerin o ülkenin yakın tarihini bilmeleri gerekir. Ortadoğu ile ilgili karar alacaksan Ortadoğu'nun tarihini bilmen gerekir. Davutoğlu'na sesleniyorum; Falih Rıfkı Atay Zeytindağı kitabını okusun. Ortadoğu ayrıntılarıyla anlatılıyor."

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Suriye konusunda dışlanan tek ülke Türkiye'dir. Bağırıyorlar ya ey Amerika, ey Avrupa Birliği... Bağırıyosun ama duvara bağırıyorsun, seni dinleyen yok. geri kabul anlaşmasını imzalamayın dedik, imzaladınız. Bu nedenle siz gayrimillisiniz. 2.5 milyon mültecinin Türkiye'de olduğu dönemde bu anlaşmanın altına nasıl imza atarsın. (Cumhurbaşkanı Erdoğan) Alnımızda enayi mi yazıyor diyor, vallahi yazıyor. 

Dış politika efelenme alanı değil. Dış politika farklı bir şey. Bir vatansever olarak kendilerine uyarım; Suriye politikasını değiştir. Bu politika yanlış. Suriye topraklarına silah göndermeyin. Türkiye-Rusya ilişkilerinde gergin bir ortama izin vermeyin. Angajman kuralları dolayısı ihlal edildiği için hükümetin yanında durduk. Ama Türkiye'nin çıkarı bütün komşularla iyi ilişkilerdir. BM'nin Suriye'de ateşkesin sağlanması için gösterdiği çabalara destek verilmeli. Suriye'de cihatçı terör örgütlerine silah desteği yapılmamalı."

 

 

Sayfa Yükleniyor...