Davutoğlu'ndan HDP seçim ofislerine saldırı açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yozgat Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen AK Parti mitingindeki konuşmasına Yozgatlıları selamlayarak başladı.

Anadolu Ajansı 20.05.2015 - 20:45

Davutoğlu'ndan HDP seçim ofislerine saldırı açıklaması

Bütün kamuoyuna hitap ederek bir konuyu açıklığa kavuşturacağını belirten Davutoğlu, Adana ve Mersin'de HDP'nin seçim ofislerine saldırı olduğunu anımsattı.

Olayı kınadıklarını, faillerinin yakalanması içi talimat verdiğini ve diğer siyasi partilere her zaman şiddete karşı birlikte olma çağrısında bulunduğunu aktaran Davutoğlu, şunları söyledi:

"Birden HDP'liler döndüler 'Bu saldırının arkasında iktidar, Cumhurbaşkanı, Başbakan var' dediler. İşte burada onlara her türlü protestoyu yapmak doğrudur. Arkasından MHP'ye seslendiler, 'Biliyoruz siz yapmıyorsunuz ama yapmadığınızı söyleyin.' MHP fırsatı kaçırır mı, HDP'nin davetine uyup 'Biz yapmadık, AK Parti yaptı' dediler. CHP, hani Kılıçdaroğlu var ya, şu gittiği yolu bulamayan, oy atacağı sandığı bulamayıp kendi adayken kendisine oy atamayan, yolunu şaşırmış adam var ya, hani yürüyen merdivene ters binen... Söyletiyor bizi. Nasreddin Hoca olsa ona bir dersini verirdi ama... Şimdi o da çıktı iki saatte nasıl keşfettiyse 'Bu saldırının arkasında AK Parti ve iktidar var' dedi. Neden? Talimat geldi paralelcilerden, 'Hepiniz aynı şeyi söyleyin' diye. Şimdi açıklıyorum evet biraz önce İçişleri Bakanımızla konuştum, fail tespit edildi ve inşallah yakalanacak. O zaman bizi böyle fütursuzca suçlayanlar özür dileyecekler mi?"

Failin belirlendiğini, kim olursa olsun bulunacağını ve adalete teslim edileceğini belirten Davutoğlu, "Ama teslim edildiğinde ve fail açıklandığında bütün bu fırsatçı çete var ya, hepsinin birer özür borcu var özür" dedi.

"Aynı şeyi HDP söyleyebilir mi"

Davutoğlu, AK Parti iktidarı döneminde AK Partili hiçbir yöneticinin, teşkilat mensubunun herhangi bir şiddet eylemi içinde olmadığını vurguladı.

AK Parti'ye kapatma davası açıldığında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkan ve Başbakan olarak "Hiç kimse sokağa inmeyecek, hiç kimse protesto etmeyecek. Anayasa Mahkemesinin kararını bekleyeceğiz" dediğini aktaran Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu ana kadar hiçbir yerde AK Parti'nin herhangi bir şiddet eylemi içinde olduğunu kimse görmemiştir, bundan sonra da görmeyecek ama aynı şeyi HDP söyleyebilir mi? Kandil'den talimat alan Demirtaş, 'Ben şiddete karşıyım' diyebilir mi? Dağda terör yapacaksın, ovada barıştan bahsedeceksin, AK Parti'yi sigaya çekeceksin öyle mi? AK Parti sigaya çekilmez, AK Parti sizi sigaya çeker sizi.

Öbür tarafta Kılıçdaroğlu, her yeri dolaşıp 'Bana bir 4 yıl verin' diyor, bu adama 4 saat verilir mi? Niye '4 yıl' diyor biliyor musunuz? Tam takır bıraktı SSK'yı, borçlu bıraktı. Bahçeli de hükümeti borçlu bıraktı. Biz geldik hazineyi doldurduk, toprak bereketlendi, Türkiye bereketlendi, Bozok Yaylası bereketlendi. Şimdi gözleri fal taşı gibi açıldı, bu topladığımız, bereketlendirdiğimiz hazineyi bitirip Türkiye'yi tekrar muhtaç edecekler. Eski Türkiye'ye izin verir misiniz? Ne güzel bir söz var, Bozok sözü, Yozgat sözü, 'Kuru söğütten düdük kavlamaz.' Kuru söğütten düdük olur mu? Bunlar kuru söğüt, kurumuşlar bitmişler. AK Parti ise yepyeni bir çınar, yepyeni yeni bir çınar, 12 yıllık bir çınar. Allah aşkına kuru söğütün dalına mı güvenirsiniz, çınara mı güvenirsiniz?"

Sayfa Yükleniyor...