Davutpaşa patlamasına her hafta protesto

Davutpaşa'da 1.5 yıl önce havayi fişek imalathanesindeki patlamada ölen 22 kişinin yakınları, halen dava açılmamasına tepki gösterdi. Protestocular, her Cumartesi Taksim tramvay durağında bir araya gelecek.

20.06.2009 - 14:49

Taksim Meydanı'ndaki Tramvay Durağı'nda bir araya gelen ve ''Davutpaşa'yı unutmadık, unutturmayacağız'', ''Sorumlular yargılansın. Adalet istiyoruz'', ''Bir daha Davutpaşalar olmasın'' yazılı dövizler ve pankart taşıyan grup adına açıklamayı, patlamada, endüstri mühendisi olan eşini kaybeden Arzu Cesur yaptı.

Cesur, ''21 yakınımızı toprağa verdiğimizden, 117 kardeşimiz yaralandığından bu yana tam 1,5 yıl geçti. Biz geride kalanlar için yoklukların acısı her dakika kendini hissettirerek devam ediyor'' dedi.

Herkes tarafından nedeni, niçini, önlenebilirliği bilinen bir felaketi yaşadıklarını ifade eden Cesur, ''yasaların görev ve yetki verdiği kurumların görevlerini yapmaları halinde'' bu acıyı yaşamayacaklarını dile getirdi.

Arzu Cesur, 15 aile olarak Ankara'ya gittiklerini, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan yetkililere dosya sunduklarını, TBMM'de temsil edilen siyasi partileri ziyaret ederek bilgi verdiklerini anlatarak, amaçlarının, davanın zaman aşımına uğratılmasından duydukları endişeyi iletmek olduğunu bildirdi.

Adalet ve adil yargılama taleplerini sürdüreceklerini belirten Cesur, şunları kaydetti: ''Yetkililerin yetkilerini davayı sürüncemede bırakmak için kullanmasına izin vermeyeceğiz. 17 ay geçmesine rağmen ortada açılmış bir ceza davası yoktur. Üstelik Cumhuriyet Savcılığı tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti raporunu 2008 yılının 4. ayında teslim etti. Fakat kurumların ihmalkar tutumları nedeniyle 9 ay yazışmalar sürdü. Nihayet BEDAŞ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi, ilgili görevlileri bildirdi. Görevini gereği gibi yapmamanın, görevi ihmal etmenin faturasını 21 canımız, 117 yaralı ödedi.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...