NTV

Defne bereketi

NTV Haber

Türkiye

Defne alanlarının Rehabilitasyonu Projesi, defne yaprağı toplayıp satan orman köylüsünün yüzünü güldürüyor.

Osmaniye'nin Kadirli İlçesi'nde bağlı Yoğunoluk köyünde 350 hane, defne yaprağı toplayarak ev başına günlük 50 ila 100 lira arasında para kazanıyor.

Eylül ayının ilk haftasında başlayan defne hasadının devam ettiğini belirten Savrun Orman İşletme Şefi Erol Bilmez, bölge köylüsünün para kazandığı defne ağaçları, kendi bahçesindeymiş gibi koruduğuna dikkat çekiyor…

Defne hasadında çalışan köylülerden Mehmet Hatunoğlu da şunları söylüyor: " Benim yaşım 70. Ama yaş yetmiş iş bitmiş, aslında iş bitmemiş halen çalışıyorum günde 40-50 lira arasında kazanıyorum. Mecburum."

50 haneli Yoğunoluk köyünde defne ve orman işlerinde çalışanların tek isteğini muhtar Ahmet Berk şöyle anlatıyor:" Köyümüz 350 hane olup bin 500 nüfusu var. Köyümüzde orman ağırlıklı çalışırız. Fiyattan pek memnun değiliz. Biz bu defneyi işçi olarak topluyoruz ama bu mal İzmir'e gidiyor, bizim kazancımız oraya gidiyor. Biz DOHAYKO derneğine müracaat ettik. Bir kurutma tesisi kurmak için.Eğer bu tesisi kurarsak hem biz hemde devletimiz kazançlı çıkar."

Toroslardeki defne hasadı yaklaşık bir ay sürüyor..