Defne Joy Foster davasında Kerem Altan'a 2 ay hapis

Sunucu Defne Joy Foster’in ölümü davasında gazeteci Kerem Altan’a 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Altan'ın cezası ertelendi.

defnejoy-12-02-15

Sunucu Defne Joy Foster’ın ölümüyle ilgili davada karar çıktı.

Anadolu Adalet Sarayı 36. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık gazeteci Kerem Altan katılmazken, Defne Joy Foster'in annesi Hatice Foster ile taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada söz alan Foster ailesinin avukatları, gazeteci Kerem Altan’ın geç yardım isteyerek ölüme sebebiyet verdiğini savundu.

Hatice Foster, "Kızımın ölümüne sebep olmuştur. Şiddetle cezalandırılmasını talep ederim" dedi.

Kerem Altan'ın avukatı Veysel Ok ise "Müvekkilim tarafından maktulün rahatsızlığının ve hastalığının bilinmesi mümkün değildir. Bu nedenle kendinden geçmesi durumunda müvekkilim tarafından maktulün bu durumu alkol koması olarak nitelendirilmiş ve buna göre yardım almaya çalışılmış, bundan da sonuç alınamayınca ambulansı aramıştır. Üzerine atılı suç kasten işlenen bir suç değildir” dedi.

“2.5 SAAT SONRA MI ARIYOR?”

Bu sırada tekrar söz alan Hatice Foster, "Yüreğim yanıyor, evlat kaybettim. 2,5 saat sonra mı ambulansı arıyor?" ifadelerini kullandı.

2.5 AY HAPİS

Davayı bitirdiğini açıklayan mahkeme hakimi, her ne kadar sanık hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 98/2. maddesindeki "yardım ve bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi nedeniyle kişinin ölmesi" suçundan dava açılmış olsa da tüm dosya kapsamına göre suç vasfının değiştiğini bildirdi.

Kerem Altan'ı bu kapsamda TCK'nın 98/1. maddesindeki "yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi" suçundan 3 ay hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları ile cezanın failin geleceği üzerindeki etkisini de dikkate alarak, cezayı 2 ay 15 güne indirdi.

Mahkeme, Kerem Altan'ın daha önceden kasıtlı suçtan mahkum olmadığı ve yeniden suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluştuğundan hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Kerem Altan
Kerem Altan

4 YIL SONRA GELEN KARAR

32 yaşındaki Defne Joy Foster, 2 Şubat 2011'de İstanbul Caddebostan'da arkadaşı Kerem Altan'ın evinde hayatını kaybetmişti.

Adli Tıp, "Astım, alkol ve ilaçlar reaksiyon oluşturarak müşterek nedenle ölüm" olarak rapor vermişti.

Daha sonra rapor hazırlayan bilirkişi ise Kerem Altan hakkında istenen Defne Joy Foster'ın ölümüne neden olmak suçlamasının düşürülmesi yönünde rapor vermişti.

DEFNE JOY FOSTER KİMDİR?
Annesi Türk, babası Amerikalı olan Defne Joy Foster, ortaokulu İzmir Alsancak Ortaokulu'nda okudu. 2008'de İlker Yasin Solmaz ile evlendi ve bu evlilikten 13 Haziran 2009'da Can Kılıç adında bir oğlu oldu.

İlk olarak Kral TV'de ekran başına geçen Foster, daha sonra çeşitli kanallarda müzik programı sunuculuğu yaptı. Ardından dizi oyunculuğuna başladı. Uzun bir süre "Sihirli Annem" adlı dizide "Eda" karakterini canlandırdı.

Oyunculuğun dışında bir süre tekrar program sundu. Tv8'de yayınlanan "Bir İş İçin Lazım" adlı programı Cemil Büyükdöğerli ile birlikte sundu. Bunun dışında bir TRT programı olan "Çeyiz Şov"u sundu, NTV'de "Yeşil Ekran" kuşağında da sunuculuk yaptı.

Defne Joy Foster, son olarak Acun Ilıcalı'nın sunup, yapımını üstlendiği "Yok Böyle Dans" adlı programa yarışmacı olarak katılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...